Hlavní navigace

Bloggerům může v Íránu hrozit i trest smrti

8. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Že bloggeři mohou skončit ve vězení, to není nic nového. Od roku 2003 bylo celkem 64 lidí uvězněno kvůli zápiskům v blogu. Více než polovina všech uvězněných od roku 2003 připadá na Čínu, Egypt a Írán. A právě íránský parlament diskutuje nad návrhem zákona, který by eventuálně v budoucnu mohl bloggery posílat za jejich psaní i na smrt. Stačilo by, aby autor blogu vyjadřoval názory, které by se daly označit za podněcování odpadlictví od víry, tedy například kritika islámu. Takový blogger by se…

Že bloggeři mohou skončit ve vězení, to není nic nového. Od roku 2003 bylo celkem 64 lidí uvězněno kvůli zápiskům v blogu. Více než polovina všech uvězněných od roku 2003 připadá na Čínu, Egypt a Írán. A právě íránský parlament diskutuje nad návrhem zákona, který by eventuálně v budoucnu mohl bloggery posílat za jejich psaní i na smrt. Stačilo by, aby autor blogu vyjadřoval názory, které by se daly označit za podněcování odpadlictví od víry, tedy například kritika islámu. Takový blogger by se stával božím nepřítelem a mohl by dostat i trest smrti podobně jako provozovatel webových stránek propagujících korupci a prostituci.

Internet je v Íránu i přes značnou cenzuru zejména erotických serverů poměrně rozšířený. Blogování je populární hlavně mezi mladými Íránci, kteří ne vždy sympatizují s politickým a společenským uspořádáním v zemi. Svět na Írán tlačí, aby omezil počet trestů smrti, ale ten v něm vidí účinné řešení problémů. V Íránu bylo za poslední dva roky provedeno skoro 500 poprav a podle Amnesty International se loni počet vykonaných trestů smrti ve srovnání s rokem 2006 skoro zdvojnásobil. (iAfrica.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.