Hlavní navigace

Bloggerům může v Íránu hrozit i trest smrti

Jiří Macich ml.

Že bloggeři mohou skončit ve vězení, to není nic nového. Od roku 2003 bylo celkem 64 lidí uvězněno kvůli zápiskům v blogu. Více než polovina všech uvězněných od roku 2003 připadá na Čínu, Egypt a Írán. A právě íránský parlament diskutuje nad návrhem zákona, který by eventuálně v budoucnu mohl bloggery posílat za jejich psaní i na smrt. Stačilo by, aby autor blogu vyjadřoval názory, které by se daly označit za podněcování odpadlictví od víry, tedy například kritika islámu. Takový blogger by se…

Doba čtení: 1 minuta

Že bloggeři mohou skončit ve vězení, to není nic nového. Od roku 2003 bylo celkem 64 lidí uvězněno kvůli zápiskům v blogu. Více než polovina všech uvězněných od roku 2003 připadá na Čínu, Egypt a Írán. A právě íránský parlament diskutuje nad návrhem zákona, který by eventuálně v budoucnu mohl bloggery posílat za jejich psaní i na smrt. Stačilo by, aby autor blogu vyjadřoval názory, které by se daly označit za podněcování odpadlictví od víry, tedy například kritika islámu. Takový blogger by se stával božím nepřítelem a mohl by dostat i trest smrti podobně jako provozovatel webových stránek propagujících korupci a prostituci.

Internet je v Íránu i přes značnou cenzuru zejména erotických serverů poměrně rozšířený. Blogování je populární hlavně mezi mladými Íránci, kteří ne vždy sympatizují s politickým a společenským uspořádáním v zemi. Svět na Írán tlačí, aby omezil počet trestů smrti, ale ten v něm vidí účinné řešení problémů. V Íránu bylo za poslední dva roky provedeno skoro 500 poprav a podle Amnesty International se loni počet vykonaných trestů smrti ve srovnání s rokem 2006 skoro zdvojnásobil. (iAfrica.com)

Našli jste v článku chybu?