Hlavní navigace

Bohéma má ukázat hvězdy „pod tlakem doby“

23. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: ČT
UVNITŘ FOTOGALERIE – Osudy českých filmových legend, a také příběh barrandovského studia, líčí šestidílná minisérie Bohéma.

Je 22. srpna 1968 a Arnošt Žák (Michal Balcar/Ondřej Pavelka), dlouholetý barrandovský scenárista a dramaturg, vypráví dceři o svém životě a lidech, které potkal. Jeho příběh začíná v září 1938, kdy se zamiloval do pražské Němky, herečky Lili Krallové (Judit Bárdos). Ta je – na rozdíl od ostatních postav, které v rámci Bohémy vycházejí ze skutečných předobrazů filmových ikon – zcela fiktivní kombinací několika protektorátních hvězd.

Bohéma je metafora celé společnosti. V tomto smyslu je to asi nejlepší scénář, který jsem kdy mohl přivést k realizaci, říká režisér Robert Sedláček a uzavírá: Herci jsou právem vzýváni, protože mají charisma a umí věci vyjádřit ve zkratce. A Bohéma je projekt o tom, že herci jsou lidi jako my, jenom mají jednu vadu – mají talent, kterým se vymykají. A všichni na to dojedou.

ČTĚTE TAKÉ: Vánoce v České televizi přinesou čtyři nové pohádky. Jedna je natočena ve znakovém jazyce

Jarní programové tipy České televize: exkurze do osmdesátých let, četníci z počátků první republiky, návrat Labyrintu a mládeži nepřístupná rodinná komedie

Autorka scénáře Tereza Brdečková doplňuje: Bohéma by měla pomoci odpovědět na otázku, jak je možné, že se jedna země a jeden národ za pouhých patnáct let tak strašně změní z hrdé demokracie v ustrašenou totalitní společnost.

Filmový příběh, který začíná v období před Mnichovskou dohodou a končí v roce 1953, natočil podle scénáře Terezy Brdečkové Robert Sedláček. Do hlavních rolí obsadil Michala Dlouhého, Vladimíra Javorského, Sašu Rašilova, Judit Bárdos a Davida Novotného. 

Bohéma se na obrazovkách ČT1 objeví poprvé 15. ledna 2017.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.