Kevyn Systrom (CEO Instagramu) v Londýně uvedl, že si chtějí zachovat dostupnost PG-13, a proto budou odstraňovat jakékoliv fotky s viditelnými bradavkami. Logické, proč se připravovat o zajímavou věkovou skupinu, navíc takovou, která má o Instagram několik posledních let značný zájem.
Pak je ale také logické, že na Instagramu prostě budete mít stejný problém jako na Facebooku i jinde. Nahota se nenosí. Bradavky vadí (pouze dámské, pánské nevadí), byť paradoxně z Facebooku víme, opakovaně, že penis přímo v profilové fotce „není v rozporu s pravidly komunity“.
Apple ve svém App Store umožňuje, aby aplikace nabízely dospělácký obsah, ale v takovém případě musí nést omezení 17+. Instagramu se tak nelze moc divit, že si chce zachovat výhodnější kategorizaci.
Posunem do skupiny 17+ by se připravil o značnou část budoucích uživatelů, byť je jasné, že drtivá většina dětí na sociálních sítích nemá vyplněný reálný věk. A nejenom kvůli tomu, že požadavek na 13+ je hned na samém začátku užívání přivede k nutnosti uvést potřebný „dospělý“ věk (v Česku osmnáct, stačí se podívat na to, jak hodně nereálné počty uživatelů má Facebook v této části).
#FREETHENIPPLE
Otázkou zůstává, proč zrovna bradavky jsou tak zásadním problémem. Až tak zásadním, že existuje „hnutí“ #freethenipple, které se snaží o změnu přístupu k této otázce.
Jak se daří, můžete nakonec vidět přímo na Instagramu – podívat se na tento hashtag sice můžete, ale aktuální fotografie jsou skryty a vysvětlení najdete pod těmi nejoblíbenějšími. O Free The Nipple si můžete počíst i ve Wikipedii a v plánu je i film, o tom ale více na www.freethenipple.com
Recent posts from #freethenipple are currently hidden because the community has reported some content that may not meet Instagram's community guidelines. Learn more
Okolo #freethenipple je v zásadě docela veselo. Třeba v tom, že celebrity na Instagram nahrávají své fotografie s viditelnými bradavkami a Instagram je odstraňuje. Některé celebrity či aktivistky jsou důslednější a nahrávají fotografie opakovaně, což Instagram nemilosrdně odměňuje blokováním účtů. Souběžně s tím Instagram ujišťuje svět, že je otevřený „umělecké svobodě“. A moc se mu nedaří vysvětlit, proč je rozdíl mezi mužskou a ženskou (obnaženou) bradavkou.
Za ty dlouhé roky jsme ale přeci jenom trochu pokročili. Dnes už není zakázané vkládat fotografie kojících matek ani jizev po odstranění prsu. Oboje přitom bylo ještě relativně nedávno vyloučené a Facebooku trvalo roky, než od mazání fotografií i účtů kojících matek ustoupil.