Hlavní navigace

Británie při zavádění HDTV možná použije standard DVB-T2

Nejen modernější kompresní formát MPEG-4, ale také pokročilejší vysílací normu DVB-T2 chce používat Británie při zavádění zemského digitálního vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Britský regulační úřad Ofcom už na toto téma zahájil konzultace s cílem modernizovat tzv. multiplex B. V něm by místo programové nabídky BBC měly vysílat programy v HDTV. Informuje o tom server DigiTAG.org.

Ofcom nyní žádá všechny vysilatele veřejné služby, ať mu sdělí, jak by chtěli využít kapacitu uvolněné sítě. Televize BBC, ITV, Channel 4 a Five se mají rozhodnout, jestli zvolí cestu čtyř HD programů, nebo kombinaci služeb ve vysokém a standardním rozlišení. Nové licence pro multiplex B chce mít Ofcom rozdané už příští rok, částečný start nabídky je plánovaný na rok 2010 a úplné spuštění na rok 2012, kdy už bude Británie zahalená do analogové tmy.

Programy BBC, který v multiplexu B nyní vysílají, chce britský regulační úřad přesunout do jiných dvou sítí. Má tu umožnit změna vysílacího módu těchto multiplexů z 16 QAM na 64 QAM.

Aktuální termíny pro akci „Kulový blesk“ britské digitalizace jsou 30. leden 2008, do kdy mají oslovené televize odpovědět na nabídku Ofcomu, a 30. březen 2008, do kterého od nich úřad očekává konečné stanovisko.

Našli jste v článku chybu?