Hlavní navigace

Britové přemítají, koho pustit do pozemního vysílání HDTV

23. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 4. 2007

Kterým provozovatelům dovolit pozemní digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Právě tuto otázku nyní řeší britský mediální regulátor Ofcom. Úřad zahájil jednání se všemi hlavními vysílateli v zemi o správě kmitočtového spektra pro HD vysílání a podmínkách, za jakých bude tento prostor licencován. Ofcom hodlá obsadit šest HD programových pozic v otevřené digitální platformě Freeview.

ICTZ23

Nové HD stanice mají vysílat v kompresním standardu MPEG-4 a nemají být zakódované. S tím ovšem nesouhlasí provozovatelé: podle nich je vysílání ve vysokém rozlišení natolik finančně náročné, že jiné než placené programy v této kvalitě vysílat nemohou. Ofcom a vysílatelé se také rozcházejí v názoru, zda HD programy obsadí prostor v platformě Freeview, nebo pro ně vyčlenit kmitočty, na kterých se zatím vysílá analogově a vůbec je s touto platformou nespojovat.

Ofcom se proto v následujících týdnech sejde se všemi významnými vysílateli, aby dořešil „technické problémy“. Podle představitelů úřadu jde totiž výlučně o technický, nikoli ideologický spor. Čtyři ze šesti plánovaných HD programů by měly podle Ofcomu vysílat i v kabelech a na satelitu. Přede dvěma měsíci v Británii odstartovala kampaň HDforAll, organizovaná sdružením provozovatelů, producentů a obchodních firem, která požaduje, aby HD programy byly volně dostupné v zemských digitálních sítích.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.