Hlavní navigace

Britové sází na HDTV: letos nakoupí přes milion přijímačů

1. 6. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 6. 2006

Televizní diváci ve Velké Británii nakoupili do konce loňského roku na 700 tisíc digitálních přijímačů schopných přijímat televizi s vysokým rozlišením obrazu. Analytici předpokládají, že do konce letošního roku by měl počet prodaných televizorů „HD ready“ stoupnout na dva miliony. Přispějí k tomu především placená digitální platforma Sky HD od BSkyB a volně vysílané stanice BBC.

Asi největší zájem o HDTV vzbuzuje blížící se Mistrovství světa ve fotbale. Na to se zaměří jak volně vysílající satelitní stanice BBC One HD, tak BSkyB. Potíž je v nedostatku HD přijímačů. Sedmnáct tisíc klientů BSkyB se podle deníku Financial Times bude muset obejít bez fotbalových přenosů ve vysoké kvalitě, protože jim firma nedodá včas vhodný televizor.

Content tip EARLY

I přes tyto počáteční problémy zájem o HDTV v Británii utěšeně narůstá. V porovnání se 700 tisíci britskými domácnostmi vybavenými HD přijímači ke konci roku 2005 mělo ve stejném období na celé kontinentální Evropě a na Blízkém východě podobný přijímač jen 100 tisíc domácností. Ještě větší zájem o HDTV je ve Spojených státech. Zatímco v roce 2000 mělo HD přijímače 300 tisíc amerických domácností, v roce 2004 jejich počet stoupl až na 2,4 milionu.

Provozovatel britské placené satelitní platformy BSkyB oznámil, že jen za první den spuštění Sky HD rozeslal na 2,5 tisíce televizorů s vysokým rozlišením obrazu. Ne všichni klienti přitom kupovali HDTV kvůli fotbalu. Asi třetina zájemců si objednala instalaci až po termínu fotbalového šampionátu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).