Hlavní navigace

Britové si pohrávají s myšlenkou převést televizní vysílání výhradně na Internet

Martin Vyleťal

Měsíc poté, co byl ve Velké Británii dokončen proces digitalizace televizního vysílání, přišla komise Sněmovny lordů s návrhem, aby se televizní vysílání přesunulo kompletně na Internet. Vláda by měla načtrnout plán, který zajistí, aby každý kanál, včetně těch, které provozuje BBC, vysílal přes Internet. To by umožnilo uvolnit spektrum pro další využití, například pro mobilní služby, uvedli zástupci komise.

Měsíc poté, co byl ve Velké Británii dokončen proces digitalizace televizního vysílání, přišla komise Sněmovny lordů s návrhem, aby se televizní vysílání přesunulo kompletně na Internet.

Vláda by měla načtrnout plán, který zajistí, aby každý kanál, včetně těch, které provozuje BBC, vysílal přes Internet. To by umožnilo uvolnit spektrum pro další využití, například pro mobilní služby, uvedli zástupci komise.

Před případným převedením televizního vysílání výlučně na Internet by ale bylo nutné připravit odpovídající infrastrukturu tak, aby každý Brit měl přístup k dostatečně rychlému internetovému připojení.

Už loni britská vláda vyčlenila celkem 530 milionů liber v rámci projektu digitální Británie na zlepšení kvality, pokrytí a rychlosti broabandového připojení k Internetu ve venkovských oblastech britského království. Dalších 100 milionů bude do roku 2015 postupně uvolněno na podporu vysokorychlostního připojení k Internetu o rychlosti 80 až 100 Mbit/s v deseti vybraných britských městech.

Content 2017 Tip Kytary

V současné době, přitom podle údajů britského regulátora Ofcom, okolo čtrnácti procent britských domácnosti nemá přístup k internetovému připojení o rychlosti alespoň 2 Mbit/s. Vláda ale slibuje, že do roku 2015 bude každý Brit mít možnost využívat internetové připojení o rychlosti minimálně 2 Mbit/s, 90 procent obyvatel Spojeného království by v té době mělo dosáhnout na rychlost 24 Mbit/s. Přitom právě rychlost 2 Mbit/s by nemusela být pro televizní vysílání přes Internet dostatečná.

Zdroj: The Guardian

Našli jste v článku chybu?
31. 7. 2012 10:41
P2010 (neregistrovaný)

Konecne to nekomu doslo, ze se pise rok 2012. Blokovat frekvence jen pro vysilani tupeho neinteraktivniho streamu videa je dnes pomerne velky luxus. Kdyz ctu neustale zdejsi diskuse o vyhozenych penezich do DVB-T a DVB-T2, multiplexech a podobnych zbytecnych nesmyslech, pripadam si jak v blazinci. DVB-T v dnesni dobe pusobi asi jako "rozhlas po drate".

Diky adresnosti prijemce by take bylo mozne konecne vyresit spor o televizni dan (pardon, poplatky). Technicky by nebylo vubec problematicke, ab…

1. 8. 2012 1:12

Nejde o servery, problem na strane serveru je vzdy jednodussi nez na strane klientu :-) pokud preneseme soucasny televizni share (rekneme miliony soubezne sledujicich divaku) na soucasny Internet (ktery jich zvlada najednou desetitisice) - vychazim z ceskych realii, tak hadejte, co vyjde? Pripadne jinak - slusny datovy stream v TV rozliseni a H.264 AVC ma rekneme 1.5 Mb/s. Pro jednoduchost rekneme, ze mame milion divaku. Z nich ma rekneme O2 nejakych 40%. To nam dela 600.000 krat 1.5 Mb/s = 900 …