NSA po svých kauzách dostala v americkém senátu stopku hromadného sledování hovorů a aktivit na internetu. Návrh nové normy, kterou navrhuje britská vláda, naopak sledování podporuje. Podle deníku Guardian ale novinku čeká ještě schvalovací proces, kde se může ledacos změnit.
Návrh ale stanovuje, že firmy podnikající na internetu by měly být schopné vyšetřovacím orgánům zpřístupnit informace o provozu ve svých sítích. Jinými slovy – zakazuje se šifrování a ochrana soukromí. Argumentace je stejná jako v případě všech ostatních zemí – bezpečnost. A hledání rovnováhy mezi ochranou soukromí a bojem proti terorismu a čemukoliv jinému, tak pokračuje.
Podle britského premiéra je návrh „jednou z nejdůležitějších částí legislativy,“ protože zbaví pedofily, teroristy a další zločince pocitu bezpečí v prostředí internetové anonymity.
Ministryně vnitra Theresa May zároveň preventivně chladí emoce s tím, že zákon je mírnější než předchozí návrhy, poskytující policii mnohem větší sledovací možnosti. Vyšetřovatelé podle ní nebudou mít automaticky právo vnikat lidem do soukromí.
Přesto jsou britské kroky jen potvrzením situace, před kterou varoval minulý týden europarlament, když symbolicky nabídl azyl Edwardu Snowdenovi. Kromě toho ale poslanci řešili právě i nebezpečí plynoucí z rozsáhlého sledování provozu na internetu, ke kterému se během poslední doby uchylují evropské vlády ve Francii, Británii, Německu nebo Holandsku.