Rostoucí obliba elektronických knih vedla britský statistický úřad k jejich zařazení do spotřebního koše pro výpočet inflace. Tento koš tvoří skupina statků (zboží a služeb) a jím přiřazených vah, které by měly odpovídat konečné spotřebě domácností.
Britští statistici nyní na základě prodejů jednotlivých druhů zboží v rámci každoroční revize upravili podobu spotřebního koše. Vypadlo z něj například šampaňské, jehož spotřeba v Británii klesá. Naopak spotřební koš nově obsahuje elektronické knihy.
Britský statistický úřad zařazení e-knih do spotřebního koše vysvětluje tím, že v poslední době došlo k nárůstu počtu lidí, kteří čtou knihy právě v elektronické podobě.
Z údajů, které v lednu zveřejnily společnosti Nielsen a Kantar Worldpanel, vyplývá, že v minulém roce tvořily e-knihy zhruba 13 až 14 procent všech prodaných knih ve Velké Británii. A podílely se na celkových tržbách šesti až sedmi procenty.
V Česku se loni prodalo okolo 200 tisíc e-knih, což je čtyřikrát více než v roce 2011. Co se týče podílu e-knih na celkových tržbách tuzemského knižního trhu, je stále o poznání menší než například ve zmiňované Velké Británii.
Loňská Zprávy o knižním trhu 2011/2012, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), odhaduje, že se v roce 2011 v Česku prodalo celkem 29 milionů výtisků knih v celkové hodnotě okolo 7 miliard korun.