Hlavní navigace

Britští statistici zařadili e-knihy do spotřebního koše pro výpočet inflace

12. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britové přestávají holdovat šampaňskému, naopak přišli na chuť elektronickým knihám. Reaguje na to i tamní statistický úřad úpravou spotřebního koše.

Rostoucí obliba elektronických knih vedla britský statistický úřad k jejich zařazení do spotřebního koše pro výpočet inflace. Tento koš tvoří skupina statků (zboží a služeb) a jím přiřazených vah, které by měly odpovídat konečné spotřebě domácností.

Britští statistici nyní na základě prodejů jednotlivých druhů zboží v rámci každoroční revize upravili podobu spotřebního koše. Vypadlo z něj například šampaňské, jehož spotřeba v Británii klesá. Naopak spotřební koš nově obsahuje elektronické knihy.

Britský statistický úřad zařazení e-knih do spotřebního koše vysvětluje tím, že v poslední době došlo k nárůstu počtu lidí, kteří čtou knihy právě v elektronické podobě.

Z údajů, které v lednu zveřejnily společnosti Nielsen a Kantar Worldpanel, vyplývá, že v minulém roce tvořily e-knihy zhruba 13 až 14 procent všech prodaných knih ve Velké Británii. A podílely se na celkových tržbách šesti až sedmi procenty.

V Česku se loni prodalo okolo 200 tisíc e-knih, což je čtyřikrát více než v roce 2011. Co se týče podílu e-knih na celkových tržbách tuzemského knižního trhu, je stále o poznání menší než například ve zmiňované Velké Británii. 

ICTZ23

Loňská Zprávy o knižním trhu 2011/2012, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), odhaduje, že se v roce 2011 v Česku prodalo celkem 29 milionů výtisků knih v celkové hodnotě okolo 7 miliard korun.

Zdroj: The Guardian a Office for National Statistics

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.