Hlavní navigace

Brněnský Flowmon je v Gartneru a Microsoft zastavil plán na koupi Slacku

11. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Dell prodá Perot Systems do Japonska. Cisco a Intel nakupují. Master Internet rozjíždí mobilní vývoj. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Gartner začlenil brněnské Flowmon Networks (dříve Invea-Tech) na monitoring a diagnostiku sítí do žebříčku Magic Quadrant (konkrétně Magic Quadrant for Network Performance Monitoring and Diagnostics). Je to z velké části marketing, ale o to tady právě jde – mnoho zákazníků (hlavně z velkých firem) Gartner sleduje a začlenění do kvadrantu dost pomáhá visibilitě. Z českých nástrojů v Gartneru figurují také třeba GoodData či Ataccama (viz můj článek).

V Microsoftu se lobbovalo, aby firma za osm miliard dolarů koupila fenomén Slack, informuje TechCrunch. Bill Gates a Satya Nadella nakonec akci zastavili, chtějí raději více investovat do Skype for Business. Když jsem se nedávno s pár lidmi z vedení Microsoftu o Slacku bavil, říkali, „že něco přijde“. Akvizice tedy nakonec ne. V Redmondu mají Yammer a spol., něco jako Slack ale ne. Ten už přitom nasbíral investice 350 milionů dolarů, má hodnotu kolem čtyř miliard dolarů a 2,3 milionu denně aktivních uživatelů.

Slack teď zavedené IT firmy dost trápí, mimo jiné spustil i video- a audiohovory. Vedle Microsoftu reaguje i Cisco, které spustilo fond se 150 miliony dolarů na podporu své komunikační platformy podobné Slacku nazvané Spark. Chce rozvířit zájem vývojářů.

Do toho spadá i další akvizice Cisca, tentokrát kupuje firmu Synata. Skoro už to vypadá, jako by Cisco nedělalo žádný vlastní výzkum a vývoj (nějaký ano, jeden stále rozšiřuje v Praze) a jen do sebe integrovalo koupené podniky, které letos získává na týdenní bázi. Synata umožňuje prohledávat cloudové i on-premise aplikace a služby, Cisco ji integruje právě do svých collaboration nástrojů.

Invea-Tech.
Autor: Jan Sedlák

Invea-Tech.

Dell je blízko prodeje divize Perot Systems za 3,5 miliardy dolarů, kupujícím je japonský operátor NTT, píše Re/code. Mezi zájemci byl i třeba Atos. Dell chce prodat i další části firmy, aby mohl lépe financovat koupi EMC. Více v dřívějším textu.

Na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze se už druhý semestr učí magisterský obor vývoje videoher. Komunita kolem zdejšího herního byznysu je na Matfyz dost napojená, Warhorse Studios například spolupracují na vývoji umělé inteligence do Kingdom Come: Deliverance. Průběh prvního videoherního matfyzáckého semestru je popsán na blogu.

Brněnský Master Internet se více rozkročuje mimo tradiční byznys postavený kolem datových center a rozšiřuje vývoj softwaru na zakázku. Jeho sekce MasterAPP vkročila do už tak poměrně dost rozebraného rybníku mobilních aplikací pro iOS a Android, zvládá také Mac OS X a web. Master skrze vývoj prodává i své cloudové služby z vlastních datacenter, kde může hostovat back-end aplikací.

Michael Dell, zakladatel a šéf společnosti Dell.
Autor: Jan Sedlák

Michael Dell, zakladatel a šéf společnosti Dell.

Intel kupuje firmu Relay Technologies. Ta vytváří takzvaný freeD formát, který pomocí kamer s vysokým rozlišením vytváří 3D obraz. Intel tuto technologii prezentuje primárně na sportech, kdy je možné si danou situaci natáčet dle libosti. Sporty (data, virtuální realita, 3D a vše kolem) teď mezi IT firmami hodně frčí, dost aktivní je Cisco.

KL22_nominace

Hewlett-Packard Enterprise (HPE), serverová část rozděleného HP, ohlásila výsledky za první kvartál 2016. Je to o dost lepší, než stále padající počítačová a tiskárenská HP Inc. Meziroční tržby HPE narostly o čtyři procenta na 12,7 miliardy dolarů. Růstu pomáhají sítě, konkrétně 54procentní růst akvizice Aruba Networks. Sekce softwaru ovšem spadla o 10 procent, finanční služby o tři, enterprise služby o šest procent.

Lenovo hlásí nové partnerství s Juniper Networks. Společně nabídnou takzvaný complete stack – Lenovo dodá servery, Juniper síťový hardware a software a vše se bude nabízet v jednom balení. Toto už delší dobu dělají HP, Dell, Cisco a další.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.