Hlavní navigace

Bruce Willis chce jít do boje s Applem kvůli vlastnictví písniček z iTunes

David Slížek

Takhle zpráva na první pohled vypadá jako vtip, ale vlastně by mohla být docela důležitá: herec Bruce Willis se podle britského deníku Daily Mail chystá vytáhnout do právní bitvy s firmou Apple. Akční hrdina totiž podle deníku zjistil, že skladby, za jejichž stažení Applu zaplatil tisíce dolarů, ve skutečnosti (jako kterýkoli jiný zákazník iTunes) nevlastní, ale pouze získal licenci k jejich užívání. To je fakt, který si řada zákazníků nakupujících digitální zboží (hudbu, filmy, knihy…)…

Takhle zpráva na první pohled vypadá jako vtip, ale vlastně by mohla být docela důležitá: herec Bruce Willis se podle britského deníku Daily Mail chystá vytáhnout do právní bitvy s firmou Apple. Akční hrdina totiž podle deníku zjistil, že skladby, za jejichž stažení Applu zaplatil tisíce dolarů, ve skutečnosti (jako kterýkoli jiný zákazník iTunes) nevlastní, ale pouze získal licenci k jejich užívání. To je fakt, který si řada zákazníků nakupujících digitální zboží (hudbu, filmy, knihy…) neuvědomuje.

Willis by ale rád, aby rozsáhlou kolekci po jeho smrti mohly zdědit jeho dcery. Hercovi právníci prý teď hledají způsob, jak práva k zakoupeným písním převést na rodinný svěřenecký fond. Další možností je přímý soud s Applem. Willis prý také zvažuje, že podpoří hnutí, které se v pěti amerických státech snaží právní cestou dosáhnout toho, aby lidé mohli zakoupenou muziku snadněji sdílet.

Content 2017 - tip Footshop

Pokud se zpráva bulvárního deníku potvrdí, mohla by podpora celebrity přispět k tomu, že se licenční podmínky jednoho dne opravdu změní.

EDIT 4.9.: Tak jak jsme se obávali, zpráva bulvárního deníku zřejmě pravdivá není, Willisova manželka ji na Twitteru popřela. Je zajímavé, jak někdy i vymyšlené zprávy dokáží upozornit na zcela reálný problém.

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2012 14:38

Možná je nějaká "finta" v zákonech v USA, ale u CD přece taky fakticky člověk kupuje licenci k užívání a nemůže si s CD dělat cokoli. Podle některých výkladů je dokonce nelegální i prodej bazarových CD...

Je otázkou, jak přesně bude stavěna žaloba, ale přijde mi dost pravděpodobné, že obhajoba bude argumentovat mimo jiné právě tím, že rozdíl proti prodeji klasických CD/LP je ve skutečnosti menší, než by se zdálo (minimálně když není použito DRM, což iTunes už delší dobu splňuje)...

4. 9. 2012 18:21
Hobbit (neregistrovaný)

Za prvý je možný si ty písničky z iTunes normálně vypálit (pravda, kdo a proč by to dneska dělal?) za druhý stačí docela jednoduše předat jméno a heslo k účtu. Například na iPhone je možné mít aplikace nebo i hudbu z více účtů najednou. U aplikací je to jednoduší, hudba se musí převést nákupy přes iTunes (nebo vypálit a grabnout), což je otrava. Nevidím v tom nutně zlej úmysl, celá věci virtuálního vlastnictví je dost nová a moc majitelů zatím neumřelo, takže to nebylo třeba řešit.