Kontroverzně vnímaná protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA), která sdružuje některé velké výrobce softwaru, přispěla v loňském roce v celosvětovém měřítku k uzavření více než osmnácti tisíc internetových aukcí, ve kterých bylo nabízeno zhruba 45 000 nelegálních kopií počítačových programů, jejichž standardní tržní cena se v součtu pohybuje okolo půl miliardy korun.
BSA zároveň varuje uživatele před nákupem softwaru za podezřele nízkou cenu. Podezřele nízká cena či slevy jsou téměř vždy spolehlivým indikátorem nelegálního softwaru. Pirátské verze jsou nabízeny ke stažení za zlomek reálné ceny – mnohdy až o 80–90 procent nižší. Nízkou cenu vysvětlují piráti zanedbatelnými náklady na distribuci či speciální licenční politikou, kterou si dohodli s výrobci softwaru. To je samozřejmě lež, která má upokojit důvěřivé spotřebitele,
tvrdí Jan Hlaváč, který u nás BSA mediálně zastupuje.
V České republice je za porušení autorského zákona považováno i pouhé stažení nelegální kopie počítačového softwaru. Vyplatí se tedy programy stahovat z důvěryhodných zdrojů jako je třeba Slunečnice.cz, eventuálně oficiální stránky výrobců. Podle poslední analýzy BSA je u nás 39 procent softwaru používáno nelegálně. Nejvíce se prý v Česku nelegálně šíří software výrobců jako je Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft nebo Symantec. (Tisková zpráva)