Hlavní navigace

Bude-li se vysílat v MPEG-2, jsou už všechny multiplexy plné

11. 12. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Česká republika chce v přechodném období zavádění zemské digitální televize a vypínání analogových vysílačů zavést čtyři celoplošné digitální sítě, takzvané multiplexy. Pokud bude každý z nich používat kompresní standard MPEG-2, vejdou se do jedné sítě maximálně čtyři televizní programy. To by ale znamenalo, že už dnes jsou programové pozice ve všech čtyřech plánovaných multiplexech naplněny a žádný další zájemce se do nich nedostane.

Je to teorie, praxe může být jiná

Zaplněnost všech čtyř multiplexů je ale jenom teoretická. Jistotu, že budou skutečně digitálně vysílat, dnes mají pouze programy České televize, Nova, Prima a regionální studia, která dnes sdílí analogové kmitočty s Primou (případně bonusové programy Novy, Primy a dvou regionálních sítí). Šestice nováčků, kterým loni Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila licence pro vysílání v přechodných multiplexech B a C a kterým tyto licence pro úspěšných žalobách ostatních žadatelů vrací stát v podobě schválené diginovely, nemá vůbec žádnou záruku, že se skutečně dostane do éteru.

Hudební kanál Óčko, plnoformátové stanice Febio TV a televize Barrandov, dětská televize Pohoda, zpravodajská Z 1 a regionální RTA sice dostávají zpět programové licence, na skutečném vysílání se ale musí dohodnout s provozovateli digitálních sítí. Ti je mohou, ale nemusí pustit do multiplexu. Do jakého, to záleží na zájmu nových digitálních televizí. Původně stanovené složení multiplexů B a C (od příštího roku označovaných jako multiplexy 3 a 4) už neplatí, každá televize se může dohodnout s libovolným operátorem sítě. A nebo se taky nedohodne, a v tom případě jí bude licence pro zemské digitální vysílání na nic.

Mapka TPP

Rozdělení České republiky na ucelené oblasti, podle kterých se budou rozšiřovat první čtyři zemské digitální sítě (Zdroj: ČTÚ)

De facto je ale plno

Čistě teoreticky jsou ale všechny čtyři multiplexy už dnes plné. Počítejme: jednu síť obsadí čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Do takzvaného veřejnoprávního multiplexu se ČT s ČRo přestěhují ze současného multiplexu A, v němž s největší pravděpodobností zůstane Nova. V této síti, označované číslem 2, by se také mohl objevit druhý program Novy, jehož licenci pro zemské digitální vysílání by mohla CET 21 získat návdavkem za souhlas s Technickým plánem přechodu a předčasným vracením analogových kmitočtů. Pokud budeme uvažovat o kompresním standardu MPEG-2, jakože se s ním na dobu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání počítá, obsáhne současný multiplex A už jenom dva další programy.

Těmi by mohly být některé z šesti nových digitálních televizí. Současný multiplex B, který po rozšíření do celé republiky ponese název „síť 3“, obsadí televize Prima, dále v něm musí být místo pro její případný bonusový program, ale také pro bonusové programy dvou programových sítí regionálních televizí, které se dnes dělí s Primou o vysílací frekvence: televizi R1, kterou vytvoří studia zastřešovaná společností Regio Media (ovládanou majitelem Primy), a také síť TV7, kterou připravuje konkurenční Regionální televizní agentura (RTA) Jaroslava Berky. Vzhledem k tomu, že regiony budou i v digitální éře sdílet kmitočty s Primou a bonusové regionální sítě mají také zajistit regionální odpojování, je více než zřejmé, že obsazení multiplexu 3 bude právě takovéto – jiná digitální síť by nárokům na „odpojováky“ nevyhovovala.

Více pozic jedině v MPEG-4

Zbývá poslední, čtvrtá digitální síť, dnes označovaná jako multiplex C. Její čtyři programové pozice by obsadili zbývající čtyři členové Asociace digitálních televizí, tedy těch stanic, které jako první loni dostaly a posléze přišly o digitální licence (ostatní dvě jsme zařadili do současného multiplexu A). Pokud by tedy některý z operátorů multiplexů nepoužil kompresní standard MPEG-4, který při klasickém rozlišení obrazu umožní vysílat v jedné digitální síti až osm televizních programů, první čtyři digitální multiplexy jsou opravdu plné. MPEG-4 v pozemním vysíláním však aktuálně podporuje pouze televize Nova, která by ráda do „svého“ multiplexu umístila vysílání hlavního programu ve vysokém rozlišení obrazu.

Český telekomunikační úřad dává přednost MPEG-2, a s tímto standardem počítala také vládní strategie přechodu na zemské digitální vysílání (zmiňoval se o ní také minulý, stále platný, ale nevymahatelný Technický plán přechodu). Diginovela však MPEG-2 striktně nevyžaduje, když říká, že v jedné digitální síti mají vysílat minimálně čtyři televizní programy. Případné rozhodnutí některého z operátorů, že bude od začátku vysílat v MPEG-4 (tento standard si už vyzkoušeli nebo ho testují všichni tři současní provozovatelé multiplexů A, B a C), by mělo dopad hlavně na diváky, kteří si už pořídili digitální set-top-boxy schopné přijímat vysílání pouze v MPEG-2. Ti by byli ochuzeni o část programové nabídky a nuceni po velmi krátké době kupovat další přijímač.

Teď jen, kdo ke komu?

Zatímco u současných analogových televizí je téměř stoprocentně jisté, v jakých digitálních sítích budou vysílat svoje nynější a případné bonusové programy (ČT ve vlastním veřejnoprávním multiplexu, Nova zůstane v současném multiplexu A, tedy budoucí síti 2 Českých Radiokomunikací, a Prima v multiplexu B, tedy nastávající síti 3, s jehož operátorem Czech Digital Group ji pojí stejný majitel), u zcela nových televizí taková představa neexistuje. Kvalita a pokrytí jednotlivých multiplexů se bude lišit. U sítí, v nichž budou vysílat Nova s Primou, lze předpokládat pokrytí okolo 95 procent území, které je ale pro nové digitální televize příliš velké a drahé. Na druhou stranu, silná televize v multiplexu dává jistotu, že se taková síť nezhroutí kvůli platební neschopnosti klientů.

Na vyjednávání nových televizí s operátory bude mít vliv také termín, v jakém chtějí začít vysílat. Zpravodajská Z 1 a plnoformátová TV Barrandov deklarovaly, že tak chtějí učinit do konce prvního pololetí příštího roku. Óčko může začít vysílat okamžitě, u něj jde jen o technickou záležitost. RTA musí vyřešit, čím naplní celodenní vysílání, o programových přípravách TV Pohoda se toho příliš neví a Febio TV deklaruje snahu využít celou zákonnou lhůtu 360 dní pro zahájení vysílání: v éteru se tedy objeví až někdy na podzim nebo v zimě 2008. Tři televize tedy mohou začít vysílat poměrně brzy, a minimálně dvě z nich by mohly vyplnit prostor v současném multiplexu A, až jej opustí Česká televize.

MM socky3

Mrnka: jednáme se všemi operátory

Martin Mrnka

Jednáme postupně se všemi operátory. Ne samostatně, ale v určitém houfu, říká člen představenstva První zpravodajské a generální ředitel zpravodajské televize Z 1 Martin Mrnka. Definovat přesněji „houf“ však nechce. Složení takové skupinky si lze ale dobře domyslet: kromě hudebního kanálu Óčko, které chce podle svého generálního ředitele Jiřího Balvína pokračovat i po Novém roce v přechodném digitálním multiplexu B v Praze a ve středních Čechách, ale už na základě řádné licence (což neznamená, že v této síti zůstane natrvalo), může jít už jen o plnoformátovou televizi Barrandov. Ti také deklarovali, že chtějí začínat příští rok na jaře. Pořady nakoupené mají, konstatuje Mrnka.

Regionální RTA je limitovaná parametry digitální sítě, protože musí zajistit regionální „odpojováky“, a tak je pravděpodobné, že bude s operátory jednat samostatně. Televize, které regionální odpojování nepotřebují, by totiž vysílání v multiplexu s hustší sítí vysílačů a odpojovaným vysíláním přišlo dráž. Opět jde ale jenom o teorii, protože stále platí, že se televize nemusí s operátory domluvit na ceně za šíření signálu. Od účinnosti diginovely navíc můžou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání žádat o programové licence pro DVB-T další zájemci. Ti sice můžou začít vysílat až poté, co Česká republika vypne všechny analogové vysílače, nelze ale vyloučit, že některý z operátorů si radši počká na movitějšího zájemce, než by uzavíral smlouvu s nejistým klientem.

Myslíte si, že všechny digitální televize s licencemi budou skutečně vysílat v prvních čtyřech multiplexech?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.