Hlavní navigace

Bude-li se vysílat v MPEG-2, jsou už všechny multiplexy plné

Autor: 29
Jan Potůček

Česká republika chce v přechodném období zavádění zemské digitální televize a vypínání analogových vysílačů zavést čtyři celoplošné digitální sítě, takzvané multiplexy. Pokud bude každý z nich používat kompresní standard MPEG-2, vejdou se do jedné sítě maximálně čtyři televizní programy. To by ale znamenalo, že už dnes jsou programové pozice ve všech čtyřech plánovaných multiplexech naplněny a žádný další zájemce se do nich nedostane.

Doba čtení: 6 minut

Je to teorie, praxe může být jiná

Zaplněnost všech čtyř multiplexů je ale jenom teoretická. Jistotu, že budou skutečně digitálně vysílat, dnes mají pouze programy České televize, Nova, Prima a regionální studia, která dnes sdílí analogové kmitočty s Primou (případně bonusové programy Novy, Primy a dvou regionálních sítí). Šestice nováčků, kterým loni Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila licence pro vysílání v přechodných multiplexech B a C a kterým tyto licence pro úspěšných žalobách ostatních žadatelů vrací stát v podobě schválené diginovely, nemá vůbec žádnou záruku, že se skutečně dostane do éteru.

Hudební kanál Óčko, plnoformátové stanice Febio TV a televize Barrandov, dětská televize Pohoda, zpravodajská Z 1 a regionální RTA sice dostávají zpět programové licence, na skutečném vysílání se ale musí dohodnout s provozovateli digitálních sítí. Ti je mohou, ale nemusí pustit do multiplexu. Do jakého, to záleží na zájmu nových digitálních televizí. Původně stanovené složení multiplexů B a C (od příštího roku označovaných jako multiplexy 3 a 4) už neplatí, každá televize se může dohodnout s libovolným operátorem sítě. A nebo se taky nedohodne, a v tom případě jí bude licence pro zemské digitální vysílání na nic.

Mapka TPP

Rozdělení České republiky na ucelené oblasti, podle kterých se budou rozšiřovat první čtyři zemské digitální sítě (Zdroj: ČTÚ)

De facto je ale plno

Čistě teoreticky jsou ale všechny čtyři multiplexy už dnes plné. Počítejme: jednu síť obsadí čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Do takzvaného veřejnoprávního multiplexu se ČT s ČRo přestěhují ze současného multiplexu A, v němž s největší pravděpodobností zůstane Nova. V této síti, označované číslem 2, by se také mohl objevit druhý program Novy, jehož licenci pro zemské digitální vysílání by mohla CET 21 získat návdavkem za souhlas s Technickým plánem přechodu a předčasným vracením analogových kmitočtů. Pokud budeme uvažovat o kompresním standardu MPEG-2, jakože se s ním na dobu přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání počítá, obsáhne současný multiplex A už jenom dva další programy.

Těmi by mohly být některé z šesti nových digitálních televizí. Současný multiplex B, který po rozšíření do celé republiky ponese název „síť 3“, obsadí televize Prima, dále v něm musí být místo pro její případný bonusový program, ale také pro bonusové programy dvou programových sítí regionálních televizí, které se dnes dělí s Primou o vysílací frekvence: televizi R1, kterou vytvoří studia zastřešovaná společností Regio Media (ovládanou majitelem Primy), a také síť TV7, kterou připravuje konkurenční Regionální televizní agentura (RTA) Jaroslava Berky. Vzhledem k tomu, že regiony budou i v digitální éře sdílet kmitočty s Primou a bonusové regionální sítě mají také zajistit regionální odpojování, je více než zřejmé, že obsazení multiplexu 3 bude právě takovéto – jiná digitální síť by nárokům na „odpojováky“ nevyhovovala.

Více pozic jedině v MPEG-4

Zbývá poslední, čtvrtá digitální síť, dnes označovaná jako multiplex C. Její čtyři programové pozice by obsadili zbývající čtyři členové Asociace digitálních televizí, tedy těch stanic, které jako první loni dostaly a posléze přišly o digitální licence (ostatní dvě jsme zařadili do současného multiplexu A). Pokud by tedy některý z operátorů multiplexů nepoužil kompresní standard MPEG-4, který při klasickém rozlišení obrazu umožní vysílat v jedné digitální síti až osm televizních programů, první čtyři digitální multiplexy jsou opravdu plné. MPEG-4 v pozemním vysíláním však aktuálně podporuje pouze televize Nova, která by ráda do „svého“ multiplexu umístila vysílání hlavního programu ve vysokém rozlišení obrazu.

Český telekomunikační úřad dává přednost MPEG-2, a s tímto standardem počítala také vládní strategie přechodu na zemské digitální vysílání (zmiňoval se o ní také minulý, stále platný, ale nevymahatelný Technický plán přechodu). Diginovela však MPEG-2 striktně nevyžaduje, když říká, že v jedné digitální síti mají vysílat minimálně čtyři televizní programy. Případné rozhodnutí některého z operátorů, že bude od začátku vysílat v MPEG-4 (tento standard si už vyzkoušeli nebo ho testují všichni tři současní provozovatelé multiplexů A, B a C), by mělo dopad hlavně na diváky, kteří si už pořídili digitální set-top-boxy schopné přijímat vysílání pouze v MPEG-2. Ti by byli ochuzeni o část programové nabídky a nuceni po velmi krátké době kupovat další přijímač.

Teď jen, kdo ke komu?

Zatímco u současných analogových televizí je téměř stoprocentně jisté, v jakých digitálních sítích budou vysílat svoje nynější a případné bonusové programy (ČT ve vlastním veřejnoprávním multiplexu, Nova zůstane v současném multiplexu A, tedy budoucí síti 2 Českých Radiokomunikací, a Prima v multiplexu B, tedy nastávající síti 3, s jehož operátorem Czech Digital Group ji pojí stejný majitel), u zcela nových televizí taková představa neexistuje. Kvalita a pokrytí jednotlivých multiplexů se bude lišit. U sítí, v nichž budou vysílat Nova s Primou, lze předpokládat pokrytí okolo 95 procent území, které je ale pro nové digitální televize příliš velké a drahé. Na druhou stranu, silná televize v multiplexu dává jistotu, že se taková síť nezhroutí kvůli platební neschopnosti klientů.

Na vyjednávání nových televizí s operátory bude mít vliv také termín, v jakém chtějí začít vysílat. Zpravodajská Z 1 a plnoformátová TV Barrandov deklarovaly, že tak chtějí učinit do konce prvního pololetí příštího roku. Óčko může začít vysílat okamžitě, u něj jde jen o technickou záležitost. RTA musí vyřešit, čím naplní celodenní vysílání, o programových přípravách TV Pohoda se toho příliš neví a Febio TV deklaruje snahu využít celou zákonnou lhůtu 360 dní pro zahájení vysílání: v éteru se tedy objeví až někdy na podzim nebo v zimě 2008. Tři televize tedy mohou začít vysílat poměrně brzy, a minimálně dvě z nich by mohly vyplnit prostor v současném multiplexu A, až jej opustí Česká televize.

Mrnka: jednáme se všemi operátory

Martin Mrnka

Jednáme postupně se všemi operátory. Ne samostatně, ale v určitém houfu, říká člen představenstva První zpravodajské a generální ředitel zpravodajské televize Z 1 Martin Mrnka. Definovat přesněji „houf“ však nechce. Složení takové skupinky si lze ale dobře domyslet: kromě hudebního kanálu Óčko, které chce podle svého generálního ředitele Jiřího Balvína pokračovat i po Novém roce v přechodném digitálním multiplexu B v Praze a ve středních Čechách, ale už na základě řádné licence (což neznamená, že v této síti zůstane natrvalo), může jít už jen o plnoformátovou televizi Barrandov. Ti také deklarovali, že chtějí začínat příští rok na jaře. Pořady nakoupené mají, konstatuje Mrnka.

Regionální RTA je limitovaná parametry digitální sítě, protože musí zajistit regionální „odpojováky“, a tak je pravděpodobné, že bude s operátory jednat samostatně. Televize, které regionální odpojování nepotřebují, by totiž vysílání v multiplexu s hustší sítí vysílačů a odpojovaným vysíláním přišlo dráž. Opět jde ale jenom o teorii, protože stále platí, že se televize nemusí s operátory domluvit na ceně za šíření signálu. Od účinnosti diginovely navíc můžou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání žádat o programové licence pro DVB-T další zájemci. Ti sice můžou začít vysílat až poté, co Česká republika vypne všechny analogové vysílače, nelze ale vyloučit, že některý z operátorů si radši počká na movitějšího zájemce, než by uzavíral smlouvu s nejistým klientem.

Anketa

Myslíte si, že všechny digitální televize s licencemi budou skutečně vysílat v prvních čtyřech multiplexech?

Našli jste v článku chybu?