Hlavní navigace

Bude TV Barrandov podporovat prezidentského kandidáta Jana Fischera?

16. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
První otázka, která mě napadla ve chvíli, kdy vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa potvrdilo koupi televize Barrandov. Soukup je Fischerovým poradcem.

Událostí tohoto týdne se bezesporu stal prodej televize Barrandov do rukou rodícího se mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. A protože Soukup dělá poradce prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi, největšího favorita nadcházející přímé volby hlavy státu, nabízí se jasná otázka: bude TV Barrandov před touto volbou nadržovat Fischerovi? Vyloučit to nelze, i když dosah a vliv zpravodajské relace Barrandova je minimální. Televize si ji nevyrábí sama, jednotlivé příspěvky nakupuje od zpravodajských agentur.

Fischer by se ale mohl stát hostem populárních zábavných pořadů Barrandova, což je rozhodně účinnější reklama než upocená snaha ovlivňovat voliče přes zpravodajství. Nový majitel Barrandova Jaromír Soukup má s politickými obchody velké zkušenosti. Před parlamentními volbami v roce 2006 podporoval Stranu zelených, díky jeho nabídce reklamních ploch (Soukupovi patří největší česká mediální agentura Médea, a ta vlastní řadu billboardových ploch na atraktivních místech) se splatností až po volbách Zelení doslova oblepili republiku a dostali se nejen do sněmovny, ale i do vlády.

Jaromír Soukup tehdy dostal za odměnu funkci náměstka na „zeleném“ ministerstvu školství, ale po neslavném konci ministryně Dany Kuchtové, kterou obětovali sami Zelení, se se stranou rozkmotřil a rozhodl se ji zničit. Začal podporovat vnitrostranické rebely mezi poslanci za Stranu zelených včele s Olgou Zubovou. Ta založila konkurenční Demokratickou stranu zelených a pokusila se původní straně odebrat část voličů. Z poslaneckého klubu Strany zelených do nové strany přestoupila i Věra Jakoubková a dále exministryně školství Dana Kuchtová.

Nové straně se ale ani za Soukupovy přízně nedařilo, po několikerých neúspěšných volbách se nynější majitel TV Barrandov rozhodl Olze Zubové pomoci jinak – za několikamilionovou podporu předvolební kampaně ČSSD v komunálních volbách v Praze přede dvěma lety pro ni získal místo na kandidátce sociální demokracie (za šéfování Jiřího Paroubka). Ani tímto způsobem ale Zubová neuspěla a nyní se angažuje (už bez Soukupovy pomoci) ve straně Suverenita Jany Bobošíkové.

Proč takový historický exkurz? Olga Zubová je spojena s jednou velmi zajímavou situací při minulé volbě prezidenta republiky. Jako poslankyně Strany zelených se totiž volby, která probíhala ještě podle starých pravidel na společné schůzi obou komor Parlamentu, nezúčastnila, aniž by se dopředu omluvila, a výrazně tím zvýšila šanci na znovuzvolení Václava Klause, proti němuž kandidoval Jan Švejnar. Toho oficiálně podporovali právě Zelení. Těžko říct, zda za touhle příhodou tehdy už stál Jaromír Soukup, ale souvislost je to zajímavá.

CIF23

Nynější prezidentské volby jsou z hlediska kampaně mnohem zajímavější. Nebude totiž záležet na několika desítkách poslanců a senátorů, nýbrž na vůli voličů. A ty se daří lépe ovlivňovat přes média, jimž Jaromír Soukup rozumí (a shání jim inzerenty, takže jsou mu do značné míry zavázána). Soukup zároveň sám vlastní několik médií, z nichž je vedle TV Barrandov nejzajímavější zpravodajský časopis Týden a jeho internetová verze, ale také bulvární týdeník Sedmička, původně vydávaný společností Mladá fronta coby síť regionálních časopisů.

Pro prezidentského kandidáta Jana Fischera má Jaromír Soukup vybírat mediální nosiče pro jeho předvolební inzerci. Vzhledem k tomu, že prostřednictvím své agentury Médea může zároveň navrhovaný reklamní prostor rovnou nakupovat, je pro Fischera velmi důležitým spojencem. Proto bude opravdu zajímavé sledovat, jak (ne)závisle si bude před prezidentskou volbou počínat televize Barrandov, ale třeba i zmíněný časopis Týden a další média ze Soukupova vydavatelství Empresa Media.

Projeví se podle vás spojení Jaromíra Soukupa s prezidentským kandidátem Janem Fischerem nějak ve vysílání TV Barrandov?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).