Hlavní navigace

Budeme vyhazovat set-top-boxy s MPEG-2?

19. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 4. 2007

Televize Nova navrhuje, aby operátoři jednotlivých digitálních sítí sami stanovili, v jakém kompresním standardu budou vysílat. Generální ředitel Novy Petr Dvořák přitom prosazuje, aby nové digitální sítě v České republice vysílaly už ve standardu MPEG-4. Je kvalitnější a přechází na něj všechny státy, které začaly spouštět digitální vysílání později. Nás by přechod na MPEG-4 stejně za pár let čekal, tak proč s ním nezačít hned? zeptal se Dvořák účastníků Českokrumlovské mediální konference.

Pokud by nové multiplexy včetně digitální sítě televize Nova skutečně zahájily vysílání v MPEG-4, znamenalo by to, že by všichni dosavadní majitelé digitálních set-top-boxů museli tyto přístroje vyměnil za nové, modernější. Na českém trhu ale zatím žádný volně dostupný přijímač pro DVB-T s MPEG-4 neexistuje, a v zahraničí tyto přijímače dodávají svým zákazníkům operátoři placených televizních služeb.

BRAND

Když přejdeme na MPEG-4, říkáme tím všem současným divákům zemské digitální televize, že můžou svoje set-top-boxy vyhodit, varoval člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba. Lepší, když je vyhodí dnešních 20 tisíc diváků, než kdyby se to stalo o několik let později s podstatně větším počtem domácností, kontroval generální ředitel Novy. Podle poslance Petra Plevy (ODS) by bylo dobré vyhnout se masové výměně set-top-boxů, ke které by došlo za několik let, ale také by bylo dobré vyhnout se souběžnému vysílání v obou kompresních standardech: MPEG-2 i MPEG-4.

K výměně set-top-boxů a přechodu k MPEG-4 stejně dojde, tomu se nevyhneme, konstatoval technický ředitel televize Nova Ivo Ferkl. Řadu nynějších digitálních přijímačů podle něj lze doplnit modulem pro MPEG-4, případně napojit na další set-top-box s touto kompresí. Pokud se bavíme o MPEG-4 a vysílání ve vysokém rozlišení, bavíme se o rozlišení 1920×1020 řádků s prokládáním. MPEG-4 má také výhodu v tom, že umožní kódovat placené kanály, to s MPEG-2 nejde, dodal Ferkl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).