Hlavní navigace

Budoucí člen Rady STV opsal "svoji" učebnici z českých skript

Sdílet

19. 2. 2008

Externí pedagog Ekonomické univerzity v Bratislavě Marián Tkáč ještě ani nenastoupil do Rady Slovenské televize (STV) a už čelí skandálu. Slovenský blog Radostná veda totiž upozornil na to, že Tkáčova učebnice Hospodárské dejiny je v části věnované 19. a 20. století tvořená více než dvěma třetinami textu skript pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE). Skripta napsal profesor VŠE Václav PrůchaJozefem Faltusem a Emílií Krajniakovou.

Profesor Průcha podle vyjádření pro Televizní noviny Headlines stanice Markíza uvedl, že na Tkáčovo plagiátorství přišel sám už v červenci minulého roku. Když na případ upozornil bratislavskou Ekonomickou univerzitu, Marián Tkáč nabídl jemu i jeho kolegům za opsané pasáže honorář 10 tisíc korun. Václav Průcha tehdy nabídku přijal, peníze předal své kolegyni a případ považoval za uzavřený.

Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislavě Rudolf Sivák v reportáži Markízy zdůraznil, že Marián Tkáč není interním zaměstnancem jeho školy. Deníku Sme pak rektor sdělil, že počínaje letním semestrem s Tkáčem univerzita rozváže spolupráci. Pro bratislavskou vysokou školu je to první plagiátorský skandál.

CIF20-online-tip-temata

Marián Tkáč byl Národní radou Slovenské republiky zvolený do Rady STV začátkem února. Do regulačního orgánu slovenské veřejnoprávní televize nastoupí začátkem dubna a na chod STV bude dohlížet pak šest let.

Zdroj: Mediálne.sk