Hlavní navigace

Byla medializace působení červa Conficker přehnaná?

28. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přehnaná medializace působení červa Conficker se stala předmětem kritiky Shawna Henryho, který se v americké FBI věnuje kybernetické bezpečnosti. Na konferenci společnosti RSA uvedl, že přílišná hysterie, která se strhla hlavně koncem března, může v budoucnu vést k podcenění dalších bezpečnostních rizik. V té době se totiž objevovaly informace, že na začátek dubna červ chystá masivní útok. Ty se z odborných periodik později dostaly i do mainstreamových médií, jenže Conficker začátkem dubna nic…

Přehnaná medializace působení červa Conficker se stala předmětem kritiky Shawna Henryho, který se v americké FBI věnuje kybernetické bezpečnosti. Na konferenci společnosti RSA uvedl, že přílišná hysterie, která se strhla hlavně koncem března, může v budoucnu vést k podcenění dalších bezpečnostních rizik. V té době se totiž objevovaly informace, že na začátek dubna červ chystá masivní útok. Ty se z odborných periodik později dostaly i do mainstreamových médií, jenže Conficker začátkem dubna nic tak strašného nepředvedl.

BRAND

Shawn Henry se obává, že by tak veřejnost mohla získat dojem, že varování před hrozbami jsou obecně přehnaná. Souhlasí s ním i výzkumník Paul Ferguson ze společnosti Trend Micro. Faktem ale je, že to byly právě bezpečnostní společnosti, které novináře zásobovaly mnohdy až katastrofickými vizemi vývoje na začátku dubna, kdy dřívější verze červa Conficker měly na infikovaných počítačích převzít od řídících serverů instrukce pro další aktivitu.

Conficker se stal skutečně nejrychleji se šířícím malwarem za poslední roky a patří v současnosti k jedné z vůbec nejčastěji detekovaných malwarových infekcí. Teď v dubnu navíc jeho nové mutace začaly se šířením spamu a distribucí falešného antiviru, o čemž jsme vás již informovali. Shawn Henry však tvrdí, že existují další podobně závažné hrozby, kterým se tolik pozornosti nevěnuje. Jako příklad uvedl mimo jiné cílený phishing. (SecurityWorld)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).