Přehnaná medializace působení červa Conficker se stala předmětem kritiky Shawna Henryho, který se v americké FBI věnuje kybernetické bezpečnosti. Na konferenci společnosti RSA uvedl, že přílišná hysterie, která se strhla hlavně koncem března, může v budoucnu vést k podcenění dalších bezpečnostních rizik. V té době se totiž objevovaly informace, že na začátek dubna červ chystá masivní útok. Ty se z odborných periodik později dostaly i do mainstreamových médií, jenže Conficker začátkem dubna nic tak strašného nepředvedl.
Shawn Henry se obává, že by tak veřejnost mohla získat dojem, že varování před hrozbami jsou obecně přehnaná. Souhlasí s ním i výzkumník Paul Ferguson ze společnosti Trend Micro. Faktem ale je, že to byly právě bezpečnostní společnosti, které novináře zásobovaly mnohdy až katastrofickými vizemi vývoje na začátku dubna, kdy dřívější verze červa Conficker měly na infikovaných počítačích převzít od řídících serverů instrukce pro další aktivitu.
Conficker se stal skutečně nejrychleji se šířícím malwarem za poslední roky a patří v současnosti k jedné z vůbec nejčastěji detekovaných malwarových infekcí. Teď v dubnu navíc jeho nové mutace začaly se šířením spamu a distribucí falešného antiviru, o čemž jsme vás již informovali. Shawn Henry však tvrdí, že existují další podobně závažné hrozby, kterým se tolik pozornosti nevěnuje. Jako příklad uvedl mimo jiné cílený phishing. (SecurityWorld)