Hlavní navigace

Bývalý koordinátor Duspiva a hudebník Štěpánek očekávají od státu miliony

Lukáš Polák

Rozhodnutí není pravomocné a je možné se proti němu odvolat. Pro Zdeňka Duspivu je ovšem rozhodnutí soudu i tak přelomové. Žalobě bývalých radních totiž bylo vyhověno v plném rozsahu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přibližně patnáct milionů korun jako ušlou mzdu a dalších deset milionů korun na úrocích by mohli dostat od státu bývalí členové vysílací rady Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr ŠtěpánekPetr Žantovský. Tento týden o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Na skutečnost upozornil na svém webu sám Štěpánek. Po prohrané arbitráži České republiky se společností CME o ochraně investic do televize Nova, která stála tuzemské daňové poplatníky deset miliard korun, odvolal tehdejší premiér Vladimír Špidla všech 13 členů RRTV. Učinil tak na základě usnesení poslanců z 2. dubna 2003, kteří žádost odvolat mediální radu zdůvodnili opakovaným neplněním zákonných povinností jejích členů.

Z ARCHIVU: RRTV měla nadstav až o šest členů. Nepracovali, ale chtějí miliony

Zatímco sedm radních – mezi nimi i předseda RRTV – verdikt přijalo, šest dalších se rozhodlo svému odvolání vzepřít. Jde právě o výše zmiňované členy. Někteří z nich jsou na mediální scéně stále aktivní. Nejviditelnější je pravděpodobně Duspiva, který je bývalým dlouholetým koordinátorem zemské televizní digitalizace a aktuálně šéfuje studiím Českého rozhlasu v Českých Budějovicích a na Vysočině. Jak dnes uvedla agentura ČTK, rozhodnutí ovšem není pravomocné a je možné se proti němu odvolat. Pro Zdeňka Duspivu je ovšem rozhodnutí soudu i tak přelomové, protože žalobě bylo podle jeho slov vyhověno v plném rozsahu.

WT100 obecný tip

ČTĚTE TAKÉ: Odvolaní členové RRTV neuspěli u soudu, mrzet je to nemusí

Popis celé kauzy v kostce: Městský soud v Praze nejprve v květnu 2005 správní žalobu radních rebelujících proti Sněmovně a premiérovi zamítl. Nejvyšší správní soud ale v listopadu o rok později tento rozsudek zrušil pro jeho nepřezkoumatelnost a věc vrátil zpátky pražskému městskému soudu. Ten 24. května 2007 dal nakonec radním zapravdu a zrušil svým rozsudkem naopak původní rozhodnutí premiéra Špidly. Celá záležitost se pak táhla ještě několik let až do současné doby. Média hlavního proudu ani nehlesnou. Asi proto, že kdyby o tom jejich novináři napsali, museli by hned ve druhé větě dodat: ‚My jsme ti pitomci, kteří za to nesou spoluodpovědnost‘, ulevil si na svém oficiálním webu Štěpánek.