Hlavní navigace

Byznys s falešnými antiviry stále na vzestupu

19. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Falešné antiviry jsou podle společnosti McAfee na dobré cestě být vůbec největším podvodným internetovým byznysem letošního roku. Počet hlášení o jejich výskytu neustále roste. V posledních dvou letech konkrétně prý o 660 procent a o 400 procent za posledních dvanáct měsíců. Podle McAfee aktuálně čelí útokům falešných antivirů jeden milion uživatelů každý den. Francois Paget z McAfee Labs vidí ve falešných antivirech velmi výnosný byznys. Po létech osvěty a varování před záškodnickými programy…

Falešné antiviry jsou podle společnosti McAfee na dobré cestě být vůbec největším podvodným internetovým byznysem letošního roku. Počet hlášení o jejich výskytu neustále roste. V posledních dvou letech konkrétně prý o 660 procent a o 400 procent za posledních dvanáct měsíců. Podle McAfee aktuálně čelí útokům falešných antivirů jeden milion uživatelů každý den. Francois Paget z McAfee Labs vidí ve falešných antivirech velmi výnosný byznys. Po létech osvěty a varování před záškodnickými programy totiž internetové podsvětí de facto otočilo všechnu tu snahu proti uživatelům. Princip podvodů s falešnými antiviry je pořád stejný. Stačí uživatele přesvědčit, že jeho počítač je již infikován záškodnickým programem.

Za úplatu pak vystrašenému uživateli podvodníci nabídnou antivirový program k jeho odstranění. Štěstí zkoušet nevyžádanými e-maily nebo třeba i přes reálnou malwarovou infekci zobrazující v napadeném systému různé varovné zprávy. Po platbě za údajný antivir, který se obvykle přiživuje na názvu regulérního bezpečnostního softwaru, pak podvedený uživatel získá napodobeninu antiviru a falešný pocit bezpečí. V horším případě si do systému vpustí namísto kýženého a zaplaceného antiviru další záškodnické programy. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.