Hlavní navigace

Čas od času bez času

12. 3. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pamatujete si na Y2K? Rok 2000 přinesl všem počítačům problém, který nakonec takřka nikde nebyl. Rok 2007 přináší nový problém, veselejší.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Američané, obdobně jako evropské a další země, používají letní čas. Na ten je potřeba jednou ročně přejít a jednou ročně se jej zase zbavit. Už tato operace samotná je trochu problém, kromě spáčů vadí také například dopravě. Počítače musí provést korektní změnu času v předdefinovaný okamžik, strážce obřího orloje musí vyšplhat na svůj žebřík a protočit kliku.

Ale letos je vše trochu jinak. Letní čas totiž začíná trošku dříve, přesněji o tři týdny: obyvatelé USA si jej začali užívat již 11. března. Mimo kladných efektů na citlivou americkou ekonomiku to znamená jediné: miliony počítačů potřebují opravu.

Nejde jen o to říct operačním systémům, aby přestavily hodiny reálného času v počítačích dříve. Opravu potřebují miliony jednotlivých programů. PIM aplikace, poštovní programy, plánovače všeho druhu.

Asi největší problém si v tomto smyslu užívá Microsoft, jako největší dodavatel softwaru vůbec. Přestože svým zákazníkům rozdistribuoval záplaty s opravou, někteří si stěžují na jejich chyby, na problémy se zmizelými funkcemi programů a pohledy na data, které najednou nejdou otevřít. Zkrátka jak samotná změna času, tak příprava na ni se ukazuje být dost velkým problémem, který se dotýká mnoha uživatelů Microsoftu. A zdaleka nejen jim.

CIF23

Podobný průšvih mají uživatelé veliké spousty dalšího softwaru. Toho, který – i když v době jeho vydání se o změně vědělo – s úpravami nepočítal. Problémy začaly před několika týdny, když se administrátoři pustili do řešení hrozby a ukázalo se, že ono to nebude tak jednoduché.

Takže popřejme drahým Američanům hodně štěstí do prvních hodin nového letního času. Nechť opatření, které má za cíl zvyšovat efektivitu práce a podporovat ekonomiku, využijí co nejefektivněji, například k tomu, aby uvedli své poblázněné počítače zase do pořádku. Ano, přesně ty počítače, které si oním opatřením pobláznili. Předpokládám, že než se jim to podaří, ztratí v některých firmách a úřadech přesně tolik energie, kolik by díky letnímu času vyprodukovali navíc. Do toho!

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).