Hlavní navigace

Čas od času bez času

Vojtěch Bednář

Pamatujete si na Y2K? Rok 2000 přinesl všem počítačům problém, který nakonec takřka nikde nebyl. Rok 2007 přináší nový problém, veselejší.

Doba čtení: 2 minuty
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Američané, obdobně jako evropské a další země, používají letní čas. Na ten je potřeba jednou ročně přejít a jednou ročně se jej zase zbavit. Už tato operace samotná je trochu problém, kromě spáčů vadí také například dopravě. Počítače musí provést korektní změnu času v předdefinovaný okamžik, strážce obřího orloje musí vyšplhat na svůj žebřík a protočit kliku.

Ale letos je vše trochu jinak. Letní čas totiž začíná trošku dříve, přesněji o tři týdny: obyvatelé USA si jej začali užívat již 11. března. Mimo kladných efektů na citlivou americkou ekonomiku to znamená jediné: miliony počítačů potřebují opravu.

Nejde jen o to říct operačním systémům, aby přestavily hodiny reálného času v počítačích dříve. Opravu potřebují miliony jednotlivých programů. PIM aplikace, poštovní programy, plánovače všeho druhu.

Asi největší problém si v tomto smyslu užívá Microsoft, jako největší dodavatel softwaru vůbec. Přestože svým zákazníkům rozdistribuoval záplaty s opravou, někteří si stěžují na jejich chyby, na problémy se zmizelými funkcemi programů a pohledy na data, které najednou nejdou otevřít. Zkrátka jak samotná změna času, tak příprava na ni se ukazuje být dost velkým problémem, který se dotýká mnoha uživatelů Microsoftu. A zdaleka nejen jim.

Content 2018 tip Kavka

Podobný průšvih mají uživatelé veliké spousty dalšího softwaru. Toho, který – i když v době jeho vydání se o změně vědělo – s úpravami nepočítal. Problémy začaly před několika týdny, když se administrátoři pustili do řešení hrozby a ukázalo se, že ono to nebude tak jednoduché.

Takže popřejme drahým Američanům hodně štěstí do prvních hodin nového letního času. Nechť opatření, které má za cíl zvyšovat efektivitu práce a podporovat ekonomiku, využijí co nejefektivněji, například k tomu, aby uvedli své poblázněné počítače zase do pořádku. Ano, přesně ty počítače, které si oním opatřením pobláznili. Předpokládám, že než se jim to podaří, ztratí v některých firmách a úřadech přesně tolik energie, kolik by díky letnímu času vyprodukovali navíc. Do toho!

Našli jste v článku chybu?