Hlavní navigace

Zlodějem s WGA nově

5. 3. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ověřování pravosti systémů Microsoft Windows dostalo s novou verzí nový stav. Počítač, respektive uživatel, může být pouze podezřelý. Vypadá to, že novinka má smysl, otázkou je ale pro koho.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Windows Genuine Advantage (WGA) Notification Tool je mnoha domácím neplatícím uživatelům Windows dobře známý otravovač života. Program ve formě aktualizace kontroluje pravost instalované kopie operačního systému a za normálních okolností je jeho přítomnost nepoznatelná. Pokud jsou Windows označeny jako nelegální, čeká majitele počítače nepříjemné překvapení v podobě otravných hlášení, kterých si nelze nevšimnout a která budí zaslouženou pozornost v širokém okolí „nelegálního stroje“. Zároveň je informace o systému poslána do Microsoftu. Co vše se výrobci Windows dozví, je neveřejné, ale nemá si smysl o tom dělat přehnané iluze.

Microsoft svůj bič na piráty již několikrát aktualizoval. Prozatím poslední verze rozšířila možné výsledky analýzy pravosti operačního systému o nový – třetí stav. Jmenuje se Ověření pravosti systému Windows nelze dokončit a vyskytuje se tam, kde dojde při ověřování k chybě. WGA v takovém případě nespustí poplach, ale upozorní uživatele na nemožnost ověření provést. Důvodem pro zavedení tohoto stavu měla být snaha uchránit od vyskakujících hlášek a zprzněného přihlašování uživatele, u kterých dojde k technickému selhání, ale kteří nejsou piráty.

Byl by to prima nápad. Kdyby v sobě nenesl jedno malé, však nepříjemné ale. Aby Microsoft do svého stěžejního nástroje na ochranu tzv. intelektuálního vlastnictví zapracoval stav, který de facto snižuje jeho účinnost, musel k tomu být donucen. Nedovedu si představit jiný donucovací prostředek než fakt, že chybné vyhodnocení počítače jako nelegálního je celkem běžným jevem. To jest, že uživatelé, kteří mají platnou kopii Windows, jsou občas svým počítačem popotahováni neprávem, a že jim to vadí.

V tom případě je ale vylepšení WGA k větší korektnosti pouze důkazem faktické impotence tohoto programu. Pro všechny verze, které Microsoft vydal, existují cracky a postupy, jak například odblokovat přístup k Windows Update, aniž by se musel agent pro oznamování pirátů instalovat. Z principu systému XP vyplývá, že takové postupy budou k dispozici vždy, a že jich uživatelé, kterých se týkají, využijí. Troufám si tvrdit, že na vlas stejné to bude i u Windows Vista, možná s nějakým časovým zpožděním nutným pro rozebrání nového systému a nahlodání jeho ochranných mechanismů.

Pokud je předchozí myšlenka správná – a kdybych o tom nebyl přesvědčen, tak se s ní nešířím – znamená to jediné: WGA je globálně na nic. Legálním uživatelům nedává žádnou hodnotu. Nelegálním, kteří jsou technicky trochu schopní nebo mají technicky zdatnější známé, nic nebere, neboť je obejdou. Nicméně existuje skupina legálních uživatelů, kteří jsou nástrojem zbytečně postihováni, protože jsou prohlášeni za nelegální, a analogicky k tomu také skupina nelegálních, které WGA neobjeví.

Cloud23

Aby mohlo WGA fungovat, musí být v kontaktu se servery Microsoftu. To je zatěžuje a vyžaduje zvýšené náklady. Náklady na ochranu Windows se promítají do ceny jejich vývoje, provozu technické podpory, a tudíž i konečné zákaznické ceny. Která se spolupodílí na vysoké míře pirátství.

Závěr? Microsoft by WGA aktualizoval nejlépe tím, že jej zruší. S vysokou pravděpodobností se s pirátstvím nim moc podstatného nestane, náklady klesnou o nepotřebný server a aktualizace, riziko chybných záchytů (a chybných vyhodnocení legálnosti) zmizí. Světu bude fajn.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).