Hlavní navigace

Dost už bylo Visty

22. 1. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když si otevřete libovolný mainstreamový online časopis o IT, nemůžete si nevšimnout jedné věci. Hlavním tématem jsou dlouho očekávaná, s nadšením vyhlížená, toužebně volaná a zasvěceně komentovaná Windows Vista.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Čekání na nový systém z dílny Microsoftu bylo dlouhé a firma tak celkem úspěšně ještě před oficiálním uvedením rozpoutala úžasnou vlnu popularity. Na webech, v tištěných časopisech, v auditoriích je to „Vista tohle, Vista tamto, Vista tohleto“. I když systém ještě oficiálně nevyšel, už nyní jsme jím úspěšně přeVistováni.

Bývalý síťový, dnes linuxový gigant, společnost Novell, se patrně pod tlakem oné „dobrovolnické“ kampaně rozhoupala k protitahu. Protitahem má být web, který porovnává nová Windows Vista se starším, loni vydaným produktem SuSe Linux Enterprise Desktop (SLED).

Prozatím se zde nachází pouze zárodek obsahu a je dost pravděpodobné, že Novell bude na své prezentaci ještě nějakou dobu pracovat. V každém případě je ale o zábavu postaráno a je tady přinejmenším určitá šance, že by se mohla sžírající monotematičnost zpravodajství o IT v poslední době přerušit. Výroky, že zákazník může použitím operačního systému od Novellu získat 90 procent funkcí z Windows Vista za pouhopouhých deset procent jejich ceny, jsou sice k diskuzi, ale na druhé straně se konečně našel někdo, kdo se s Vista pokouší polemizovat. Pánové z Novellu by to mohli ještě trochu „přikrmit“.

ebf - partner 1

Například by nebylo špatné, kdyby si zaplatili reklamu právě na těch serverech, které do nekonečna omílají přednosti redmondského systému asi tak, jako to dělá Microsoft na serverech o Linuxu. Také by nebylo špatné, kdyby zaplatili nějaké demonstranty a jali se s reklamními prospekty svého produktu postávat na ulicích, uzavírat hraniční přechody, či případně jinak překážet v dodávkách konkurenčního softwaru.

Ale bez legrace. Pokud děláte totéž, co většina zájemců o informatiku dnešní doby, a hltáte každý další článek ze zákulisí tak očekávaných Windows, určitě se na porovnávající web podívejte. I kdyby slibovaná rovnice 90 = 10 neplatila, je hezké, že se aspoň trochu naboural stereotyp, kdy něco, co nikdo ještě pořádně neviděl a nemůže si to ani koupit, je vlastně všude, zatímco obdobná a stávající technologie zajímá jen odborníky nebo fanatiky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).