Hlavní navigace

Dost už bylo Visty

Vojtěch Bednář

Když si otevřete libovolný mainstreamový online časopis o IT, nemůžete si nevšimnout jedné věci. Hlavním tématem jsou dlouho očekávaná, s nadšením vyhlížená, toužebně volaná a zasvěceně komentovaná Windows Vista.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Čekání na nový systém z dílny Microsoftu bylo dlouhé a firma tak celkem úspěšně ještě před oficiálním uvedením rozpoutala úžasnou vlnu popularity. Na webech, v tištěných časopisech, v auditoriích je to „Vista tohle, Vista tamto, Vista tohleto“. I když systém ještě oficiálně nevyšel, už nyní jsme jím úspěšně přeVistováni.

Bývalý síťový, dnes linuxový gigant, společnost Novell, se patrně pod tlakem oné „dobrovolnické“ kampaně rozhoupala k protitahu. Protitahem má být web, který porovnává nová Windows Vista se starším, loni vydaným produktem SuSe Linux Enterprise Desktop (SLED).

Prozatím se zde nachází pouze zárodek obsahu a je dost pravděpodobné, že Novell bude na své prezentaci ještě nějakou dobu pracovat. V každém případě je ale o zábavu postaráno a je tady přinejmenším určitá šance, že by se mohla sžírající monotematičnost zpravodajství o IT v poslední době přerušit. Výroky, že zákazník může použitím operačního systému od Novellu získat 90 procent funkcí z Windows Vista za pouhopouhých deset procent jejich ceny, jsou sice k diskuzi, ale na druhé straně se konečně našel někdo, kdo se s Vista pokouší polemizovat. Pánové z Novellu by to mohli ještě trochu „přikrmit“.

Content 2017 - tip Footshop

Například by nebylo špatné, kdyby si zaplatili reklamu právě na těch serverech, které do nekonečna omílají přednosti redmondského systému asi tak, jako to dělá Microsoft na serverech o Linuxu. Také by nebylo špatné, kdyby zaplatili nějaké demonstranty a jali se s reklamními prospekty svého produktu postávat na ulicích, uzavírat hraniční přechody, či případně jinak překážet v dodávkách konkurenčního softwaru.

Ale bez legrace. Pokud děláte totéž, co většina zájemců o informatiku dnešní doby, a hltáte každý další článek ze zákulisí tak očekávaných Windows, určitě se na porovnávající web podívejte. I kdyby slibovaná rovnice 90 = 10 neplatila, je hezké, že se aspoň trochu naboural stereotyp, kdy něco, co nikdo ještě pořádně neviděl a nemůže si to ani koupit, je vlastně všude, zatímco obdobná a stávající technologie zajímá jen odborníky nebo fanatiky.

Našli jste v článku chybu?
23. 1. 2007 4:27
Peter Gutmann je takový Erich von Däniken přes Windows Vista. To, co píše, je pravda jen z poloviny a nastíněné důsledky jsou navíc dost přehnané. Když už jsme u těch neobjektivních zdrojů informací, doporučuji nahlédnout i sem: http://windowsvistablog.com/blogs/windowsvista/archive/2007/01/20/windows-vista-content-protection-twenty-questions-and-answers.aspx
27. 1. 2007 19:17
krakonoš (neregistrovaný)
I kdyby to byla pravda jen z 10%, je to víc než pádný důvod, do Visty nejít! Zvláště v době, kdy je potvrzeno prodloužení podpory XP.