Hlavní navigace

ČD-Telematika propojí svojí páteřní optickou sítí malé kabelovky

22. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 7. 2008

Malé kabelové společnosti sdružené do Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí (APKT) budou moci využívat páteřní optickou síť společnosti ČD-Telematika. Obě strany podepsaly rámcovou službu na poskytování služeb elektronických komunikací, která spočívá v přístupu k centrálně poskytovaným službám společnosti ČD-Telematika, sdělila Martina Koutníková, ředitelka pro marketing a business development firmy ČD-Telematika.

Jedná se o připojení k veřejné síti Internet, o poskytnutí přenosových služeb vhodných pro distribuci obsahu televizního vysílání a další doplňkové služby, přiblížila Koutníková. APKT sdružuje 23 řádných a čtyři přidružené členy. V páteřní síti ČD-Telematiky budou moci využívat vysokou přenosovou kapacitu pro obsah, například větší počet televizních programů, a to i ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Obchodní model je založen na outsourcingu s optimalizovanou rolí poskytovatele (ČD-Telematika) a podnikajících subjektů využívajících velkoobchodní transportní služby (členové APKT). Přitom umožňuje autonomní chování jednotlivých kabelových operátorů, vysvětlila Koutníková. Pro APKT je projekt moderním technickým řešením, které zajistí nejen připojení kabelových rozvodů do celorepublikové páteřní sítě a tím i přístup ke společně poskytovaným službám, ale také propojení lokálních systémů navzájem, prohlásil předseda představenstva APKT Přemysl Klíma.

MM AI t

Zákazníkům tak bude možné efektivně nabídnout nejen řadu televizních a rozhlasových programů, ale také internetové a hlasové služby a přístup k různým podnikatelským i zábavním aplikacím. Očekáváme, že tento projekt bude přínosem především pro koncové uživatele, kterým umožní přístup k širokému portfoliu služeb za přijatelných podmínek i v menších lokalitách, míní Klíma, který dříve působil mj. na pozici generálního ředitele Českého Telecomu, dnešní Telefóniky O2.

Strategické partnerství s ČD-Telematikou umožní podle Klímy malým kabelovým operátorům čelit rostoucí konkurenci ostatních vysílacích platforem i velkých celostátních operátorů, jako je UPC nebo Telefónica O2. Naší strategií je poskytování služeb pro telekomunikační operátory. Tento projekt je projektem skutečné širokopásmové sítě pro náročné aplikace, jako je distribuce televizních signálů nebo přenos hlasu, uvedl ředitel pro strategii ČD – Telematika Miroslav Šídlo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).