Hlavní navigace

Čeká operátory sítí DVB-T v Praze boj o menší televize? Nebylo by to překvapivé

12. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

České Radiokomunikace chtějí prostřednictvím nového multiplexu zasáhnout do dění pozemního vysílání na území hlavního města. Naruší tak prvenství společnosti Prague Digital TV.

Prague Digital TV má ve svém multiplexu (zatím) plno

Společnost Prague Digital TV, která je provozovatelem Regionální sítě 4 šířené na 46. kanálu v Praze, má v současné době plnou kapacitu a nedá se očekávat, že by v nejbližší době do ní byla zařazena nějaká nová stanice. Multiplex se dočkal poměrně masivního rozšíření v podstatě jen před několika dny, kdy do něho přibyly stanice Kino Svět, regionalnitelevize.cz, Retro Music TV a Rádio Dechovka. Firma tak může být s naplněním své sítě spokojena a její plány se podařilo dodržet. Máme tu sice necelý 1 Mbps, ale ten slouží pro služební účely, pro nastavení sítě a proto, abychom síť udrželi pod kontrolou, vysvětlil serveru DigiZone.cz jednatel operátora Petr Formánek.

Přesto, že je síť opticky plná, do budoucna by se ale v ní místo najít mohlo. V úvahu připadá možnost, že by vysílané programy začaly používat kompresní formát MPEG-4. To už ostatně platí jak pro kanál ČT Sport HD, tak i pro regionalnitelevizi.cz. Navíc, první uvedená stanice nadále používá příznak HD, což značí, že operátor by ji mohl do budoucna eventuelně vyřadit, pokud by se objevil jiný zájemce. Uvidíme, jak se budou vyvíjet jednání s dalšími klienty, ale zatím nepředpokládám, že by v blízké době mělo dojít k nějaké změně, uvedl Formánek. Vysílatelé se ale nemohou firmě Prague Digital TV jen tak vyvázat. V obchodních podmínkách je mimo jiné uvedeno, že výpovědní lhůta je půl roku. Dá se očekávat, že doba trvání kontaktu bude minimálně jeden rok.


Foto: Retro Music TV

Vítaným rozšířením programové nabídky v Praze bylo ze strany Prague Digital TV zařazení stanice Retro Music TV.

Formánek: MPEG-4 je v roce 2013 úplně někde jinde

Skutečnost, že se v multiplexu společnosti Prague Digital TV mohou objevit i další programy v MPEG-4, ale její jednatel Petr Formánek nevylučuje. Vycházíme z toho, že MPEG-4 v roce 2013 je úplně někde jinde než byl v letech 2007, 2008, kdy začínal. Od té doby utekly čtyři roky, a pokud mám informace od výrobců televizorů, tak od roku 2009, od nějaké úhlopříčky, už dodávají na trh televizory s oběma dekodéry, tedy jak MPEG-2, tak i MPEG-4. Odhaduji, že na trhu může být v současné době více jak dva miliony televizorů, takže penetrace je někde úplně jinde, než tomu bylo před čtyřmi lety, konstatoval Formánek.

Prvním programem, který se objevil v Regionální síti 4 v normě MPEG-4, byl ČT Sport HD.
Repro foto: ČT Sport HD

Prvním programem, který se objevil v Regionální síti 4 v normě MPEG-4, byl ČT Sport HD.

Co předvedou České Radiokomunikace?

Poměrně velkým překvapením bylo nedávné zkoordinování nového regionálního multiplexu ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pro České Radiokomunikace z pražského Žižkova. Operátor sice serveru DigiZone.cz potvrdil informace, o kterých se již spekulovalo, tedy, že síť bude patřit této společnosti, respektive firmě Czech Digital Group, již stoprocentně ovládá, ale už blíže nespecifikoval, jak chce tento multiplex využít. Termín zahájení vysílání, parametry sítě a další provozní a technické informace závisí mimo jiné i na probíhajících obchodních jednáních, které nyní nemůžeme komentovat, uvedl tehdy pro DigiZone.cz člen představenstva a výkonný generální ředitel firmy Martin Gebauer.

Kdo se tedy v novém multiplexu objeví? Nad tím bychom se mohli dohadovat a šlo by o pouhé spekulace. Společnost Prague Digital TV ale příchod konkurenčního multiplexu nepřekvapil. Krok Českých Radiokomunikací se dal podle jednatele Petra Formánka očekávat. Od operátora tohoto typu mě tento krok nepřekvapil. Je to jejich strategický záměr, uvedl Formánek a dodal: Pokud působíme na jednom místě, tak může dojít k přetahování klientů. To pochopitelně není možné vyloučit a je to naprosto běžná situace na trhu. Raději bych ale počkal, až se multiplex spustí. Nyní je ještě příliš brzo vydávat nějaké soudy.

Také Regionální síť 12, jak se nový multiplex Czech Digital Group označuje, bude vysílat z pražského Žižkova, stejně jako multiplexy 1 až 3.
Autor: Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Také Regionální síť 12, jak se nový multiplex Czech Digital Group označuje, bude vysílat z pražského Žižkova, stejně jako multiplexy 1 až 3.

Multiplex 4 pravděpodobně do souboje nezasáhne

Pokud se nestane nějaká dramatická změna, nedá se počítat s tím, že do souboje operátorů by zasáhnul ještě někdo třetí, konkrétně v tomto případě společnost Digital Broacasting, operátor multiplexu 4. Ta sice má po celé republice téměř shodnou nabídku, ovšem mimo jiné v Praze se rozhodla navíc šířit i program Inzert TV. Operátor má ale plno a nedávno musel po startu televize Telka vyřadit i program ČT 1 HD. Navíc, horkým kandidátem na jeho bývalou pozici je stanice Fanda v HD rozlišení. Nova se ostatně tím, že ji chce do multiplexu dostat, netají. A může to být už velmi brzy…

MM socky3

„Čekali jsme několik let. Sám jsem si už připadal neseriózně, ale nemohli jsme najít model, aby nám to ekonomicky vycházelo,“ říká o roky odkládaném startu televize Pohoda Radim Pařízek.
Autor: pro DigiZone.cz Ivana Dvorská

Radim Pařízek (na fotce) už příliš s multiplexem 4 „čarovat“ nemůže. Zájem o vysílací prostor má zejména Nova Group, která tu šíří kanály Nova HD, Fanda, Smíchov, Telka a ráda by sem dostala i HD verzi druhé jmenované televize.

Problémem pro nové sítě jsou stále společné antény

Boom nových regionálních multiplexů naráží po celé České republice ale na jeden zásadní problém, který nemohou jejich operátoři nijak ovlivnit. Jde o takzvané společné televizní antény (STA) v panelácích a domech s větším počtem obyvatel. Jejich osazenstvo není jednoduše na sledování programů v nových sítích připraveno. Problémem je skutečnost, že úpravy STA se dělaly v minulosti, většinou v době, kdy startovaly multiplexy od Českých Radiokomunikací. Většina lidí tehdy nepočítala s tím, že budou vysílat ještě nějaké další digitální sítě. Obyvatelé daných domů se tak mohou snažit prolaďovat své televizory nebo boxy sebevíc, ale nové programy zkrátka nenaladí.

Na tuto skutečnost naráží právě i společnost Digital Broadcasting, operátor multiplexu 4, která loni tuto síť převzala od Telefóniky Czech Republic. Operátoři se tak mohou o zákazníky obrazně řečeno poprat, otázkou ovšem je, kolik dané programy nakonec uvidí diváků. Vědom si toho byl i generální ředitel Novy Jan Andruško. Ten by byl pochopitelně rád, kdyby se tato síť dostala se svým pokrytím na úroveň Českých Radiokomunikací. Budeme se dívat na to, kde by tato síť potřebovala dokrýt a požádáme Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby nám tuto síť oficiálně proměřil, ne tedy nějakým matematickým modelem, a my uvidíme, kde jsou slabiny této sítě a budeme na tom nadále pracovat, uvedl Andruško.

Podaří se podle vašeho názoru Českým Radiokomunikacím naplnit pražskou Regionální síť 12?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.