Hlavní navigace

Čeká u nás satelitní televizi zemětřesení? Antik Sat dorazí i do Česka

2. 3. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

O své dominantní postavení by se mohl začít obávat telekomunikační operátor SES. Nová satelitní služba totiž nebude využívat jeho, ale konkurenční družice.

Antik je zaběhnutým hráčem v oblasti IPTV

Trh satelitní televize v České republice čeká v letošním roce významná novinka. Na náš trh plánuje vstoupit další hráč, který začne poskytovat služby v tomto segmentu. Oním subjektem bude společnost Antik Telecom, štika mezi slovenskými telekomunikačními operátory. Naši čtenáři ji znají především díky její slovenské IPTV platformě, kde kombinuje klasické vysílání s multimediálními službami. O možném vstupu Antiku na pole satelitní televize v České republice se prozatím spekulovalo, nebylo ale jasné, zda-li se tak nakonec skutečně stane. Nyní firma serveru DigiZone.cz bez tajností odhalila, že její služba odstartuje. Zda se bude jmenovat jako její slovenská varianta, tedy Antik Sat, je v tuto chvíli prozatím otázkou. Antik bude chtít bezpochyby zaútočit především na dominantní pozici Skylinku, který má v České republice a na Slovensku přibližně dva miliony aktivních přístupových karet.

Kdyby měla satelitní služba Antik Sat na našem trhu odstartovat? Naším cílem je spuštění služeb neodkládat a popravdě neexistuje pro to ani žádný důvod. V každém případě chceme být s nabídkou pro českého diváka k dispozici několik měsíců po startu na Slovensku (tam má Antik Sat zahájit ostrý provoz 31. března, pozn. red.), přiblížil serveru DigiZone.cz Peter Blaas, ředitel rozvoje společnosti Antik. Veškeré podrobnosti ohledně programové nabídky, balíčků a cenové politiky si pochopitelně nechává operátor na později. Navíc, jednání jsou v tuto chvíli v běhu, takže stejně by nebyly nejočekávanější informace o novém hráči kompletní. Podle Blaase chce operátor na konkurenci zaútočit především svými tradičními výhodami. Strategie Antiku je u všech služeb v podstatě shodná. Přinášíme něco jiného, a to všechno za velmi dobrou cenu. V případě satelitní televize půjde především o hybridní služby, přiblížil šéf rozvoje firmy.

Nová satelitní platforma Antik Telecomu má jako jednu z výhod nabízet hybridní služby.
Autor: Antik Telecom

Nová satelitní platforma Antik Telecomu má jako jednu z výhod nabízet hybridní služby

Útok nejen na zaběhnuté služby, ale i pozici SES

Spuštění nové satelitní služby, která bude v horizontu týdnů startovat na Slovensku a za několik měsíců poté také v České republice, nebude pouze útokem na ně samotné, ale také na lucemburského operátora SES, provozovatele satelitů Astra. Ten je v našem regionu považován za největšího poskytovatele telekomunikačních služeb. Patří mu družice na satelitní pozici 23,5 stupně východně i 19,2 stupně východně. Na první z nich operují služby Skylink a CS Link (donedávna také T-Mobile Televize), druhou využívají především vysílatelé z německy hovořících zemí, Španělska a Francie. Antik Sat ale nebude působit ani na jedné z nich. Pro své šíření si operátor Antik Telecom vybral satelitní pozici 16 stupňů východně, v České republice pro většinu diváků neznámý Eutelsat 16A. Družice díky svému pokrytí zajistí kvalitní signál z orbitu pro obě země bývalé federace.

Šíření české i slovenské nabídky z pozice 16 stupňů východně potvrdil serveru DigiZone.cz přímo Antik. Kdo ale byl vůbec iniciátorem toho, aby se na družici Eutelsat 16A vysílalo? Podle informací naší redakce to byla společnost Telekom Austria Group (TAG), která se snažila oslovit nejen samotné operátory, kteří by budoucí satelitní službu mohli spustit, ale i provozovatele televizních stanic, jež by na tuto pozici své stanice vyslali. Vyjádření TAG se serveru DigiZone.cz získat nepodařilo. Redakce firmu oslovila ve středu, ale ta na zaslané otázky do konce pracovního týdne vůbec nereagovala. Telekomunikační operátor Eutelsat Communications, který satelit Eutelsat 16A vlastní, sice ústy své mluvčí Marie-Sophie Ecuer odpověděl, nicméně pouze v tom duchu, že děkuje za zájem a reagovat bude ASAP, tedy v co nejkratším čase. K tomu ale v požadovaném termínu nedošlo.

Rozsáhlá optická síť skupiny Telekom Austria umožní bezproblémovou distribuci signálu na satelit i z České republiky a Slovenska. Mapu lze zvětšit
Autor: Telekom Austria Group

Rozsáhlá optická síť skupiny Telekom Austria umožní bezproblémovou distribuci signálu na satelit i z České republiky a Slovenska. Mapu lze zvětšit.

Některé firmy nabídku dostaly, jiné ne

Zatímco některé firmy z řad operátorů a provozovatelé placených služeb o nabídce Telekom Austria vědí a pod slibem anonymity ji i potvrdily, jiné firmy o ní nevědí, případně neuvažují, že by svůj zaběhnutý obchodní model nějak měnily. Aktuálně žádná podobná jednání neprobíhají. Navíc, Netbox se primárně věnuje rozvoji vlastních optických sítí v rámci České republiky a právě tam vidíme budoucnost televizních služeb. Díky doplňkovým funkcím s vysokou přidanou hodnotou pro koncového zákazníka, jako je time-shift, archiv nebo videorekordér, dokáže naše televize zaujmout mnohem více uživatelů než satelit, jehož výhoda je “jen” v široké dostupnosti, sdělil DigiZone.cz David Otoupalík, ředitel marketingu a péče o zákazníky brněnské společnosti Smart Comp, která je provozovatelem progresivní IPTV služby Netbox.

Právě interaktivita má být jednou z výhod, kterou chce Antik Telecom na konkurenci v České republice zaútočit. Půjde o naše hybridní služby, které využívají připojení k internetu, jako je přístup k archivu, televize na dalších obrazovkách přes naši platformu AntikTVGo a podobně, konstatoval Blaas. Nová satelitní služba chce k divákům dostat nejen technickou, ale i obrazovou kvalitu. Datový tok programů v SD rozlišení bude 2 Mbps, u HD až 6 Mbps. Vše samozřejmě v kompresním formátu MPEG-4, upozornil Blaas. Antik Telecom se chce u svojí satelitní služby vydat stejným směrem jako Skylink, tedy většinu klíčových programů nabídnout ve vysokém rozlišení. Samozřejmě za podmínky, že taková stanice bude v odpovídající kvalitě jejím provozovatelem dostupná.

MIF22_Early

K hybridnímu vysílání patří například technologie HbbTV, kterou podporuje Česká televize
Autor: Česká televize

K hybridnímu vysílání patří například technologie HbbTV, kterou podporuje Česká televize

Satelitní službu chce spustit i slovenské Satro

Antik Telecom není ale jediným slovenským subjektem, který si dělá chuť na trh satelitní televize. Stejně je na tom i jeho konkurent, bratislavské Satro. Společnost je ale v jakýchkoli informacích ohledně své budoucí satelitní televize opatrná. Společnost SATRO také pracuje na projektu DTH. Nepovažujeme však za seriózní zveřejňovat další podrobnosti před podpisem potřebných smluv s provozovatelem platforem a vysílateli. Nechceme potenciální zákazníky mystifikovat nejistými zprávami, napsal v pátek serveru DigiZone.cz na jeho e-mailové dotazy marketingový manažer operátora Marek Michalík. Podle informací naší redakce je ale právě tato firma také jednou z těch, kterým leží na stole nabídka od společnosti Telekom Austria Group. I programy v „Satro Satu“ by byly distribuovány prostřednictvím pozice 16 stupňů východně.

Pokud se náhodou na slovenském telekomunikačním trhu neorientujete, společnost SATRO doposud byla a stále je operátorem kabelové televize a datových služeb a vznikla v roce 1992. Společnost tedy existuje na trhu více než 20 let a patří v této oblasti mezi nejinovativnější na Slovensku. Firma se primárně zaměřuje zejména na zajištění televizního a rozhlasového signálu a vysokorychlostního internetu pro domácnosti nejen na celém území západního Slovenska, ale už i ve vybraných městech středního a východního Slovenska. Jako první operátor kabelové televize začalo SATRO v roce 2004 vysílat televizní a rozhlasové programy v digitálním provedení, tedy standardu DVB-C. Kromě toho společnost nabízí a inovuje datové služby na bázi širokopásmového vysokorychlostního internetu pod názvem SATRO 12G „vzdušná optika“.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.