Hlavní navigace

Cenová bomba Telecomu vybuchla. Nebo to bylo jen takové pšouknutí?

6. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dlouho před Invexem se špitalo, že SPT Telecom připravuje právě u příležitosti Invexu jakousi cenovou bombu. „Bude to pevná linka 64 kb/s za padesát korun?“ spekulovali odborníci. Nakonec se ukázalo, že snížení se týká ISDN – 1189 korun.

SPT Telecom snižoval ceny u ISDN relativně nedávno a stále drží a držel primát v nejnižších cenách za neomezený přístup. Osobně jsem si proto myslel, že další úpravy cen nasměruje spíše do jiných oblastí připojení k Internetu. Leč nestalo se, zhruba 50% snížení cen se týká právě připojení přes ISDN. Pokud tedy SPT Telecom snižuje cenu právě tady, kde byl už dříve nejlevnější na trhu, není to nic jiného, než znovupotvrzení faktu, že Telecomu o Internetový trh jde (jestli vůbec) až v druhé řadě. Primárním zájmem je rozšíření ISDN linek jako takových, z nich potom potečou Telecomu ty správné zisky. Aby Telecom zvýšil jejich atraktivitu, je ochoten k nim nabídnout připojení k Internetu za velmi nízkou, nereálnou cenu, coby „přidanou hodnotu“.

To je dost možná dobrá zpráva pro zákazníky Telecomu, pro které nepochybně získá připojení přes ISDN ještě více na atraktivitě. Uvítají to nepochybně i prodejci zařízení, které s ISDN nějakým způsobem souvisejí – a samozřejmě také naši kolegové z ISDN serveru. Kdo z této ceny nepochybně radost mít nebude, jsou konkurenti Telecomu na poli poskytování připojení. 1189 Korun českých měsíčně za neomezený přístup je cena, kterou bych si s klidným srdcem odvážil označit za ležící pod hranicí nákladů a je logické, že na tuto úroveň ostatní poskytovatelé Telecom následovat nemohou. Budou se mu tak nepochybně snažit konkurovat jinými způsoby, ale upřímně řečeno to nebudou mít snadné; Telecomu je dnes totiž nutno přiznat, že kvalita jeho připojení nízkými cenami netrpí.

Zajímavé je i pokrytí naší republiky touto službou – Telecom ji dnes nabízí v 16 městech, kterými jsou Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Tábor, Ústí nad Labem a Zlín.

Snížení cen Telecomu je zajímavé, ale upřímně řečeno to zas taková obrovská bomba není. Bude proto zajímavé sledovat další vývoj. Věřím, že až vám zanedlouho budu na Lupě oznamovat další pokles cen, bude se to týkat pevných linek – ať už u Telecomu, nebo u někoho jiného.

MMF24


Starší, související články:

* Je SPT TELECOM anděl nebo ďábel, Kain či Ábel?
* Padající ceny ISDN podruhé
* Ceny ISDN padají jako hrušky na podzim. No jo, ale…
* Co dělají ceny Internetu přes ISDN? Padají, padají…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).