Hlavní navigace

Ceny, za které televize vysílají digitálně, možná bude regulovat ČTÚ

21. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
21. 9. 2009

Do cenové války mezi novými digitálními televizemi a provozovateli zemských digitálních sítí se zřejmě výrazněji vloží Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ten již nyní řeší obchodní spor mezi připravovanou televizí TV 7 podnikatele Jaroslava Berky a společností Czech Digital Group (CDG), která je provozovatelem multiplexu 3.

K TÉMATU: TV 7 chtěla začít vysílat pouze v Brně, CDG ji nabídla celoplošnost

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák na dnešním setkání s novináři nevyloučil, že úřad vstoupí do obchodních jednání mezi operátory a vysílateli a začne ceny za šíření signálu z pozemních vysílačů regulovat. Nejprve by ale ČTÚ musel definovat relevantní trh číslo 18, který by pak pravidelně sledoval, jako se to děje například u poskytovatelů připojení k internetu nebo mobilních operátorů.

Nejprve se budeme snažit, aby se firmy mezi sebou dohodly, až dalším krokem by pak měl být zásah ze strany regulátora, prohlásil Dvořák na adresu CDG a majitele televize TV 7. Spor mezi těmito dvěma společnostmi vznikl proto, že TV 7 chtěla zahájit vysílání nejprve pouze v Brně a postupně se rozšiřovat do dalších regionů. CDG žádala, aby TV 7, která má licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání, od začátku vysílala na všech zprovozněných vysílačích multiplexu 3.

Spor došel tak daleko, že TV 7 nezahájila vysílání v zákonem stanovené lhůtě 360 dnů, která jí vypršela v květnu letošního roku. O vysílací licenci nepřišla jenom proto, že se obrátila na ČTÚ, a ten uznal obchodní spor mezi ní a operátorem za technickou překážku vysílání. Ta je jedinou zákonnou možností, jak nezahájit vysílání včas a nepřijít přitom o licenci.

KL23 hlasovani

CDG je ale v postavení, kdy si sama nemůže příliš diktovat ceny. Protože využívá vysílače Českých Radiokomunikací, musí jim platit za pronájem těchto vysílačů a do své ceny započítávat ještě marži pro sebe. Ceny za šíření signálu v prvních třech pozemních multiplexech tak reálně stanovují České Radiokomunikace. Jsou tak v podobném postavení jako kdysi Český Telecom a menší poskytovatelé připojení k internetu, závislí na jeho sítích.

ČTÚ nyní provádí u všech operátorů zemských digitálních televizních sítí cenovou kontrolu. Na jejím základě se pak rozhodne, zda se pustí do přímé regulace cen, či nikoli.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).