Hlavní navigace

„Černá obrazovka smrti“ není chyba Microsoftu, může jít o malware

2. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nechvalně známá tzv. modrá obrazovka smrti, tedy chybová obrazovka objevující se při závažném systémovém nebo hardwarovém selhání v libovolné verzi Windows, nemá sestřičku v podobě černé obrazovky smrti, o které v těchto dnech některá média horečně psala. Celou „kauzu“ rozpoutala softwarová společnost PrevX, když na svém blogu informovala, že některá z listopadových záplat může např. u Windows XP, Windows Vista a Windows 7 za určitých okolností vyvolávat prázdnou černou obrazovku a otravovat…

Nechvalně známá tzv. modrá obrazovka smrti, tedy chybová obrazovka objevující se při závažném systémovém nebo hardwarovém selhání v libovolné verzi Windows, nemá sestřičku v podobě černé obrazovky smrti, o které v těchto dnech některá média horečně psala. Celou „kauzu“ rozpoutala softwarová společnost PrevX, když na svém blogu informovala, že některá z listopadových záplat může např. u Windows XP, Windows Vista a Windows 7 za určitých okolností vyvolávat prázdnou černou obrazovku a otravovat tak život prý až milionů uživatelů po celém světě.

Zatímco se o této údajné chybě začalo čile vtipkovat v internetových diskusích, společnost PrevX své původní závěry dementovala a Microsoftu se omluvila za způsobené potíže. Ten se mezitím už možnou chybou začal zabývat, ovšem při opětovném prověřování listopadových záplat došel k závěru, že zkrátka nemohou způsobovat to, co PrevX popisuje. Tzv. černá obrazovka smrti může být dílem malwaru. Černou obrazovku prý způsobuje například rodina záškodnických kódů Daonol. Každopádně PrevX si coby malý výrobce bezpečnostního softwaru vysloužil nebývalou mediální pozornost. (The Register)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).