Hlavní navigace

Češi loni platili PayPalem nejčastěji obchodníkům z Číny

Martin Vyleťal

Nedostupnost konkrétních značek na českém trhu a cena, to jsou podle výsledků průzkumu firmy PayPal stále hlavní důvody, proč Češi nakupují online v zahraničí.

Zájem o nákupy v zahraničních internetových obchodech stále roste. Dokazují to údaje, zveřejněné provozovatelem platebního systému PayPal. V posledních dvou letech směřovaly platby českých uživatelů prostřednictvím PayPalu zejména obchodníkům v Číně a ve Spojených státech. V loňském roce mířilo 27 % plateb do Číny, pětina do Spojených států, 17 % do Velké Británie, 15 % do sousedního Německa a 12 % do ostatních zemí Evropské unie.


Autor: PayPal

Největší boom zažívá podle všeho nakupování v čínských e-shopech. Jen za poslední dva roky vzrostl počet plateb z českých účtů na PayPalu čínským obchodníkům o 30 %.


Autor: PayPal

Z průzkumu, který pro PayPal zpracovala společnost IPSOS, vyplývá, že v online obchodech nakupují tři čtvrtiny Čechů, z toho čtvrtina uvedla, že se neomezuje pouze na tuzemské e-shopy, ale nakupuje i v těch zahraničních. Jako nejčastější důvod pro nákupy za hranicemi uvedli respondenti nižší cenu (57 %) a širší dostupnost produktů (34 %).

Podle PayPalu se dá nákupem v zahraničních internetových obchodech nejvíce ušetřit na elektronice, oblečení či hračkách.

Content 2017 - tip Footshop


Autor: PayPal

Pořídit zboží z těchto kategorií v zahraničí se zpravidla vyplatí i po případném započtení tuzemského DPH či cla. Připomeňme, že zásilky neobchodní povahy ze zemí mimo EU jsou osvobozeny od DPH, pokud jejich hodnota nepřesahuje 22 EUR. Clo je vyměřováno u zásilek hodnoty 150 EUR a vyšší. 

Zdroj: tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
6. 3. 2014 7:44
Uu (neregistrovaný)

Řekl bych, že na nárůstu objednávek z Číny se výrazně podílí faktická neexistence poplatků za zaslání zboží. Podle mých zkušeností řada lidí kupuje malé věci (čti "blbinky" :-) ), které se vejdou do bezcelního limitu, tj. cca do 500 Kč. U nás by je jednak nesehnali a pokud ano, vyšly by dráž; dále by si pošta a dodavatel přirazili aspoň stovku, což z principu dost odrazuje.

6. 3. 2014 8:41

Přesně tak, proti čínskému "free shipping" nemají ostatní eshopy šanci. Náhradní díly na notebooky, doplňky k foťákům a mobilům, elektronické blbosti k arduinu,.. vše za cenu i s dopravou z Číny nižší, než u CZ shopů tvoří jen samotné poštovné. Většinou jde o věci, na které se nespěchá a počtat si 3 týdny na dodávku nevadí. U CZ shopů "skladem" taky někdy jsou 3 týdny.

Co takhle v CZ posílat do 1 kg jako firmní psaní? Firemní psaní 1kg = 24kč, dobírka +15?

Nejvíce mne překvapilo, že čín…