Hlavní navigace

Česká Digi TV se začíná své slovenské kolegyni vzdalovat, trh očekává její prodej

27. 9. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Slovenská Digi TV plně ovládaná Slovak Telekomem přidala do nabídky nové kanály, zákazníci v České republice ale mají smůlu. Služba už nemá na našem trhu čím překvapit.

Nůžky mezi českou a slovenskou Digi TV se rozevírají

Satelitní služba Digi TV, jejíž počet klientů se podle informací serveru DigiZone.cz v současné době pohybuje do sto padesáti tisíc, ztrácí dech a také řadu výhod oproti své slovenské kolegyni. Zatímco u našich východních sousedů potkalo tohoto operátora pravděpodobně to nejlepší, co se mohlo stát, tedy prodej společnosti Slovak Telekom, v reálu tedy telekomunikační skupině T-Com, česká pobočka aktuálně nemá zákazníkům, co nabídnout. Jedinou výhodou tohoto operátora na našem trhu je skutečnost, že už od počátku, co na něj vstoupil, nezměnil cenu.

O tom, že česká Digi TV ztratila už dávno dech, v současné době snad nikdo nepochybuje. Posledním pochybovačům to pak muselo být jasné ve středu, kdy do nabídky slovenské části přibyly všechny programy z rodiny Slovak Sport.TV a Digi Sport (včetně stanic Liga Majstrov). Většina programů sice není určena i teritoriálně pro český trh, ale ukazuje to na to, že Digi TV u nás příliš nabídku nerozšiřuje. Loňské zařazení Fandy nebo později balíčku Filmbox je spíše světlou výjimkou. Navíc si vezměte fakt, že řada českých stanic v nabídce Digi TV není vůbec dostupná. Stačí jmenovat například Primu love nebo Primu Zoom.

Digi TV skutečně dává zákazníkům vydatnou dávku sportu, ale pouze na Slovensku.
Autor: Facebook Digi Slovakia

Digi TV skutečně dává zákazníkům vydatnou dávku sportu, ale pouze na Slovensku.

Lidé z mediální branže očekávají prodej Digi TV

Server DigiZone.cz oslovil několik manažerů, kteří se pohybují v mediální branži, a ti následně potvrdili, že disponují informacemi o probíhajícím jednání mezi různými subjekty a vlastníkem české pobočky Digi TV, kterým je rumunská společnost RCS&RDS. Svá jména chtěli ponechat pochopitelně v anonymitě, jelikož by je tato skutečnost mohla v celém procesu poškodit. Nicméně tuto skutečnost podtrhuje i fakt, že regionální pobočka operátora už byla v nedávné minulosti prodána nejen na Slovensku (Slovak Telekom), ale také v Chorvatsku, kde je novým majitelem operátor VIPnet.

Manažerem, který naopak nemá absolutně žádný problém o plánech Digi TV mluvit, a dokonce nechat zmínit své jméno, je zakladatel a výkonný ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec. Ten už v minulosti označil operátora jako velice problematického klienta. Digi TV dlužila Hroncovi milionové částky za distribuci signálu ještě v době, kdy byl generálním ředitelem SPI International pro Českou a Slovenskou republiku. Podle našich informací mělo jít o částku přibližně milion dolarů. Celá záležitost se nakonec podařila vyřešit kladně, ale až v době, kdy už Ivan Hronec pracoval na vlastním businessu.

Mapa evropských zemí, ve kterých působí skupina Deutsche Telekom.
Autor: Slovak Telekom

Mapa evropských zemí, ve kterých působí skupina Deutsche Telekom.

Koupě operátora přinese dominanci na trhu

Společnost Film Europe už začala jednat se Slovak Telekomem o možném zařazení jejich programů (v nabídce má kromě stejnojmenného kanálu také stanice Kino CS, Doku CS a Muzika CS) do nabídky, šlo by ale právě o slovenskou nabídku. Co se týká České republiky, jsem přesvědčen o tom, že Digi TV bude, předpokládám, taktéž velmi rychle prodaná, uvedl Hronec. Podle jeho slov by mělo jít o subjekt, který už v současné době provozuje placenou televizi. Postup by pak byl velmi podobný, jako tomu bylo na Slovensku. Mohlo by jít tedy o hráče, který potřebuje získat dominanci na trhu nebo už ji v současné době má a takto by ji pouze posílil.

Které konkrétní subjekty by tedy mohly mít o koupi české pobočky Digi TV zájem? Vzhledem k tomu, že s tímto operátorem sdílí satelitní kapacitu freeSAT, mohlo by jít logicky o něj, tedy společnost UPC DTH, ale firma se podle něho aktuálně soustřeďuje nejen na tuto formu distribuce. Digi TV by navíc neměla kromě satelitu tomuto operátorovi co nabídnout. Hronec nevylučuje, že by o regionální buňku rumunské firmy mohla projevit zájem lucemburská M7 Group, která v České republice a na Slovensku provozuje Skylink. Není ale vyloučeno ani to, že i na náš trh se bude snažit proniknout T-Com (ten u nás televizní akvizice nemá), případně by zájem projevila i Telefónica, která u nás provozuje IPTV službu O2TV.

CIF23


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Ivan Hronec je v branži zkušeným manažerem a ví, co může od trhu očekávat.

Hronec: Prodej Digi TV očekávám do několika měsíců

Úvahy, které má v hlavě zakladatel a výkonný ředitel Film Europe Ivan Hronec se promítají i do jeho podnikání a obchodních modelů. Serveru DigiZone.cz přiznal, že s českou pobočkou už nemá cenu vést jednání o případném zařazení jeho programů do nabídky. Do několika týdnů nebo měsíců bude tato služba pohlcená formou akvizice některým z významných hráčů, kde už naše kanály jsou, takže takový je můj pohled na věc, konstatoval Hronec, který přiznává, že jeho myšlení vychází z toho, jakým způsobem se dosavadní vlastník choval v teritoriích, v nichž působil a působí. Jak již bylo řečeno, prodej proběhl kromě Slovenska i v Chorvatsku.

Česko nemá bez Slovenska pro Digi TV dlouhodobý obchodní smysl. Je to komodita, která je teď na prodej, a jsem stoprocentně přesvědčený o tom, že jednání probíhají už minimálně několik měsíců. Žádné signály, že by se tak skutečně dělo nemám, nikdo nám nic takového neřekl, ale můj předpoklad je, že možná do příštího roku se už bude o této věci velmi jasně hovořit, pokud už nebude hotová, myslí si Hronec. Připomeňme, že prodej Digi TV by nebyl první významnou akvizicí na poli satelitní televize v České republice a na Slovensku. V minulých letech přešel Skylink pod křídla již zmiňované lucemburské skupiny M7. Tato služba byla původně čistě česko-slovenským operátorem.

V jakém horizontu podle vás bude realizován prodej satelitní služby Digi TV?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).