Hlavní navigace

Česká televize chce od Ivety Toušlové ochrannou známku na 13. komnatu

18. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

13. komnata je projekt bývalé moderátorky Událostí České televize, Kavčí hory ale nemají práva na název tohoto pořadu. Podle deníku E15 to chtějí změnit.

Ochrannou známku k pořadu 13. komnata chce od její autorky a bývalé moderátorky hlavní zpravodajské relace Události Ivety Toušlové získat Česká televize. Ekonomickému deníku E15 to potvrdila ředitelka vývoje programových formátů ČT Jana Kasalová. Ačkoli pořad vyrábí přímo ČT, ochrannou známku vlastní Toušlová. K nestandardní situaci došlo za předchozího generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, který byl partnerem Ivety Toušlové a projekt 13. komnaty nechal schválit do výroby.

K TÉMATU: Končící moderátoři Událostí zůstávají v ČT, Toušlová odejde ze zpravodajství

UXD

Podle Kasalové je 13. komnata jediným původním pořadem ČT, k němž televize nevlastní ochrannou známku. To je výjimečné i z pohledu formátů, jež pro ČT vyrábějí externí producenti. Třeba seriál Vyprávěj si televize neprodukuje sama, jeho ochrannou známku ale vlastní. Toušlová netradiční řešení vysvětluje otálením ze strany ČT, která 13. komnatu dlouhou dobu schvalovala do výroby.

„ČT s výrobou pořadu několik let otálela a jeho realizační tým si chtěl tímto způsobem pojistit autorství cenného námětu. Ostatně tento postup nám byl doporučen experty na autorské právo,“ řekla Toušlová deníku E15. Moderátorka však neměla z vlastnictví známky žádný finanční prospěch, což připouští i ČT. „Žádný honorář mi za její vlastnictví ČT nevyplácí a nikdy nevyplácela,“ říká Toušlová, která stojí i za pořadem Toulavá kamera a nyní připravuje nový publicistický týdeník Rub a líc.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.