Hlavní navigace

Česká televize chce zpřístupnit hybridní teletext i divákům bez internetu

10. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Karusel by se zaváděl v několika etapách. Nejprve v Regionální síti 7 (multiplex 1a), která má menší pokrytí. Následně by došlo k vyhodnocení reakcí diváků a případnému doladění aplikace.

Česká televize plánuje do budoucna zpřístupnit teletextové stránky i divákům, kteří nemají televizor připojený k internetu. Řeč je pochopitelně o přijímačích, které podporují technologii HbbTV. Nepůjde tedy o klasických teletext, nýbrž takzvaný HD teletext označovaný někdy také jako superteletext. Česká televize by tak zpřístupnila teletext i těm divákům, kteří sledují její programy ve vysokém rozlišení (HDTV). Klasický teletext někteří diváci stále požadují, i když s ním veřejnoprávní médium do budoucna po vypnutí SD distribuce nepočítá.

K TÉMATU: Proč HD programy České televize nevysílají teletext? Nejde to, vysvětluje ČT

Ještě během srpna by technici České televize rádi spustili takzvaný karusel HbbTV (viz Wikipedia) a zahájili jeho testovací provoz. Pro spuštění karuselu HbbTV má veřejnoprávní médium připravenou jednoduchou aplikaci, jejímž hlavním úkolem je upozornit diváky, kteří HbbTV dosud nevyužívají, že si mají připojit svůj televizor k internetu. Na testovacím pracovišti byla tato aplikace doladěna tak, aby fungovala na různých typech televizorů, které jsou v ČT k dispozici. Aplikaci postačí 64 kb/s datového toku tak, aby po přepnutí na program s karuselem zobrazila červené tlačítko za přibližně 5 vteřin.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize chce v roce 2016 ukončit na satelitu distribuci v klasickém rozlišení

Karusel by se zaváděl v několika etapách. Nejprve v Regionální síti 7 (multiplex 1a), která má menší pokrytí. Následně by došlo k vyhodnocení reakcí diváků a případnému doladění aplikace pro další typy televizorů na trhu. Ve druhé etapě by se karusel zaváděl na satelitu u kanálů ve vysokém rozlišení, tedy stanic ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD. Ve třetí etapě chce Česká televize aplikaci zpřístupnit u kanálů ve standardním rozlišení v zemském multiplexu 1 a také na satelitu. Vysílání v klasické kvalitě obrazu plánuje Česká televize ukončit v příštím roce, zároveň spustí kanály ČT24 HD, ČT :D HD a ČT art HD.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.