Jednatřicet filmů koprodukovaných Českou televizí letos zamíří do českých kin. Oproti loňskému roku jde o nepatrně nižší číslo, stoupl však podíl animovaných snímků a studentských filmů. Stejně jako v loňském roce i letos ČT podpoří především dokumenty, jichž vstoupí do kin 16. Hraných filmů bude 10, z toho dva budou tvořit minisérii, dále půjde o dva studentské snímky a tři animované filmy. Na dnešní tiskové konferenci Filmového centra ČT o tom informoval generální ředitel ČT Petr Dvořák. Pro porovnání: loni Kavčí hory podpořily 35 filmů, z toho 19 dokumentů a 16 hraných filmů.
K TÉMATU: Sledovali jsme živě: Česká televize představila programové novinky pro jaro
„Film koprodukovaný ČT se loni po 16 letech objevil v soutěži v Cannes a stejně tak letos na Berlinale jsou dva filmy, které koprodukovala ČT. To je důkaz toho, že to, co se ve Filmovém centru ČT děje, má svůj smysl,“ prohlásil Petr Dvořák. Ze snímků, které letos ČT pošle či poslala do kin, patří mezi nejnadějnější Fotograf – snímek volně inspirovaný životem Jana Saudka – který je v distribuci od začátku února. Velmi zajímavý bude dvoudílný snímek Ganster KA na námět knihy Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř, či nejnovější film režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, který vypráví o devadesátiletém papouškovi, jenž zažil jednání o Mnichovské dohodě a po letech vyzrazuje tajemství, která měla být navždy skryta.
ČTĚTE TAKÉ: Na ČT 1 se vrátí soutěž Hodina pravdy, nově s Alešem Hámou. Od soboty 21. března
Hodně si ČT slibuje i od filmu Kobry a užovky od režiséra Jana Prušinovského, v němž si zahrají bratři Matěj a Kryštof Hádkové. Herec Karel Roden, který exceluje ve Fotografovi, si zahraje jednu z hlavním rolí i v Rodinném filmu, snímku o manželech, kteří se vydají na plavbu oceánem a doma nechají dvě nedospělé děti. Žánr černé komedie zastoupí film Nejhorší zločin ve Wilsonově, v němž se objeví celá řada známých herců, například Jan Kraus, Jiří Macháček, Vojtěch Dyk, Petr Čtvrtníček či Táňa Pauholfová. Na události ze srpna 1968 vzpomene snímek Krycí jméno Holec o živých rozhovorech rakouské televize z okupovaného Československa.
Studentské snímky letos zastoupí filmy Laputa od režiséra Jakuba Šmída a Cesta do Říma od Tomáše Mielika. První je o dívce Johance (Tereza Voříšková), která si zařídí kavárnu a snaží se pomáhat svým zákazníkům, druhý o zloději obrazu z Národní galerie, který se snaží svůj lup na zakázku přepravit do Itálie. Nebývalý počet premiér zažijí animované snímky. Film Malý pán od režiséra Radka Berana přirovnávají zástupci Filmového centra ČT ke známému Kukimu. Trikový snímek Kaktusák kombinuje hraný film a animaci, navíc je netypicky černobílý (hraje v něm Jan Budař). Zfilmování se dočkala i oblíbená kniha Lichožrouti Pavla Šruta.
Z dokumentů jistě stojí za zmínku časosběrný film Heleny Třeštíkové Mallory o dvanácti letech života ženy závislé na drogách, či životopisný snímek Filmový dobrodruh Karel Zeman od Tomáše Hodana. Česká televize také připomene filmem Takovej barevnej vocas letící komety život a dílo skladatele, textaře, zpěváka a klavíristy Filipa Topola. Z projektů, které teprve čekají na realizaci, ČT představila film Den štěstí o zpěvákovi Petru Novákovi, v němž si hlavní roli zahraje Vojtěch Dyk. Snímek, který bude mít v televizní podobě dva díly, se zaměří na zpěvákovu tvorbu a život v letech 1965 až 1994, přičemž celá polovina filmu se bude věnovat Novákově nejúspěšnějšímu období v letech 1965 až 1968.