Hlavní navigace

Česká televize potvrzuje, že vysoké rozlišení by mělo být v dnešní době standard

23. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Veřejnoprávní médium se rozhodlo, že v HD kvalitě spustí také programy Déčko a ČT art. Na tento krok se spolu s ČT 24 HD chystá v příštím roce.

Déčko a ČT art budou v HD kvalitě

Nejen zpravodajský kanál ČT 24, ale i dětskou televizi Déčko a kulturní stanici ČT art spustí v příštím roce ve vysokém rozlišení (HDTV) veřejnoprávní médium z Kavčích hor. Serveru Živé.sk to sdělil šéf techniky České televize Ivo Ferkl. Technický ředitel veřejnoprávního média už dříve serveru DigiZone.cz řekl, že management zvažuje, zdali budou programy na satelitu v HD kvalitě, případně s kódováním MPEG-4/AVC, ale v normě DVB-S2. Pro diváky by to tak jako tak znamenalo, že si budou muset do poloviny roku 2016 pořídit box pro sledování programů. Právě v tu dobu Česká televize ukonči na satelitu distribuci v SD.

Start kanálu ČT 24 HD, ale také stanic ČT :D HD a ČT art HD, je naplánován na 1. července 2016. V HD kvalitě už vysílají na satelitní pozici 23,5 stupně východně, družice Astra 3B, programy ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. Ty jsou k dispozici také divákům prostřednictvím Regionální sítě 7 společnosti Progress Digital, kterou vlastní ostravský podnikatel Radim Pařízek, a také v sítích kabelových a IPTV operátorů. Na konci příštího roku plánují ukončit vysílání v SD kvalitě na satelitu také kanály mediálních skupin Nova, Markíza a Joj. Jde opět o pozici 23,5 stupně východně, tedy operátory Skylink a CS Link.

Lukáš Polák: Ve vysokém rozlišení budou nakonec vysílat i kanály Déčko a ČT art

Joj plánuje v Česku spustit placený filmový kanál

Vlastní filmový čtyřiadvacetihodinový kanál plánuje spustit podle informací serveru DigiZone.cz slovenská mediální skupina Joj. Stanice by nesla označení Joj Cinema a svým názvem by tak připomínala bezplatný tematický program Novy. V promo materiálech pro operátory, které má naše redakce k dispozici, je Joj Cinema prezentována jako nový filmový kanál s bohatým obsahem pro všechny fanoušky kinematografie. Hlavní výhodou stanice má být skutečnost, že filmy nebudou přerušované reklamou. Operátorům má být za cenu 7,50 Kč/měsíc dostupný tento program jak ve standardním, tak i vysokém rozlišení (HDTV).

Slovenská skupina Joj Media House v současné době provozuje bezplatné kanály Joj, Plus, Wau a Senzi TV. V souvislosti s poslední zmiňovanou stanicí se loni hovořilo o jejím možném prodeji skupině Barrandov. Ta se nakonec rozhodla po neúspěšných jednáních spustit v letošním roce vlastní televizi Barrandov Muzika. Její start byl naplánován na léto. Posledním spuštěným projektem skupiny Joj je dětská televize RiK, která vznikla podle licence německé tematické stanice RiC. K dispozici je program například i v České republice, a to prostřednictvím satelitního operátora Skylink.

Lukáš Polák: Joj plánuje vlastní filmový kanál, nabízí ho už operátorům v Česku i na Slovensku

Jedním z taháků nového filmového kanálu má být i trilogie 96 hodin (Taken)
Autor: Bioscop

Jedním z taháků nového filmového kanálu má být i trilogie 96 hodin (Taken)

Rádio Zet/BBC už může hrát hudbu bez postihu

Provozovatel zpravodajského a publicistického projektu Rádio Zet, které provozuje skrze společnost BBC Radiocom mediální dům Lagardère Active Česká republika vedený Michelem Fleischmannem, se už nemusí obávat, že by ho Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v budoucnu popotahovala za zařazování hudby. Zatímco Fleischmannovi manažeři byli toho názoru, že licence hudbu ve vysílání „Zetka“ vyloženě nezakazuje, vysílací rada s nimi nesouhlasila. BBC Radiocom byla za zařazování těchto bloků několikrát regulátorem popotahována.

Rada udělila předchozí souhlas se změnou skutečností uvedených v žádosti o licenci k provozování rozhlasového vysílání programu ZET prostřednictvím vysílačů spočívající ve změně znění popisu vysílání v českém jazyce v programovém a vysílacím schématu tak, že nově bude znít „v českém jazyce – zpravodajství, publicistika, vzdělávání, sport, zábava a hudba“, a v doplnění nové licenční podmínky tohoto znění: „V rámci vysílání (bloků) v českém jazyce musí časový rozsah vysílaného zpravodajství, publicistiky, vzdělávání, sportu a zábavy ve svém souhrnu převažovat nad celkovým rozsahem vysílané hudby," uvedla rada.

Lukáš Polák: Vysílací rada zlegalizovala Fleischmannově Rádiu Zet zařazování hudby

Stručně

Český rozhlas by chtěl spolu s Českými Radiokomunikacemi spustit experimentální vysílání digitálního rozhlasu (DAB) s parametry finální sítě, tedy budoucího veřejnoprávního multiplexu, ještě během léta letošního roku. Na konferenci Digimedia 2015 to oznámil šéf Odboru techniky média Karel Zýka.

Lukáš Polák: Experimentální DAB vysílání ze Žižkova začne v létě, budování sítě rok poté

Od tohoto týdne je možné považovat zařazení stanic E! Entertainment, Reality Kings TV a Nautical HD do nabídky satelitní služby Skylink za oficiální. Právě ve středu 20. května klientům operátora, kteří si platí některý z balíčků, dorazil do schránek magazín Skylink TV, jenž o zařazení stanic informuje.

Lukáš Polák: Skylink oficiálně zařadil do nabídky nové stanice včetně E! Entertainment

Kompletně nové webové stránky spustila v úterý po 17. hodině satelitní služba Digi TV provozovaná skupinou Lama Energy. Zájemci je mohou najít na snadno zapamatovatelné adrese http://web.cz.digi.tv/. Hlavním důvodem pro přechod na její nabídku, který prezentuje operátor na svém webu, je sport ve vysokém rozlišení (HDTV)

Lukáš Polák: Satelitní služba Digi TV spustila kompletně nový web, freeSAT vyřadil ČT Sport HD


Autor: Digi Czech Republic

Digi TV se v poslední době snaží postupnými kroky dohnat konkurenci alespoň v základních službách

S dráhou hokejového experta se minulý týden v neděli symbolicky během přestávky končícího hokejového šampionátu, konkrétně utkání Spojených států s Českou republikou, rozloučila televizní legenda, komentátor Petr Vichnar.

Lukáš Polák: Petr Vichnar se rozloučil s dlouholetou dráhou hokejového experta

Dosavadní předseda Rady České televize Jaroslav Dědič i její řadový radní Jiří Kratochvíl dnes před poslanci obhájili své mandáty a budou pokračovat v činnosti v kontrolním orgánu České televize. Informovala o tom ČTK. Vláda na pátečním zasedání tak potvrdila jejich únorovou kandidaturu.

Lukáš Polák: Dědič bude pokračovat v Radě ČT, dozorovat Českou televizi může i Kratochvíl

Content First 2022_tip temata

Nový grafický vizuál představila v pondělí ve své hlavní zpravodajské relaci televize Nova. Jejím klíčovým prvkem je takzvaná dynamická spirála. Součástí nového vizuálu jsou i znělky, jejichž součástí budou opět herci i oblíbené tváře nejsledovanější tuzemské stanice, konkrétně Televizních novin.

Lukáš Polák: Nova představila divákům nový vizuál, hlavním prvkem je dynamická spirála

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.