Hlavní navigace

Česká televize testuje v hybridním vysílání audio i video formáty včetně 4K

Lukáš Polák

UVNITŘ FOTOGALERIE – Veřejnoprávní médium touto aplikací udělá dobrou službu nejen majitelům modernějších zobrazovačů, ale mohou ji využít například i recenzenti v různých redakcích.

Doba čtení: 1 minuta

Česká televize zařadila do svého HbbTV menu aplikaci s názvem „Test AV formátů“. Majitelům televizorů a set-top-boxů s podporou hybridního vysílání slouží k tomu, aby si mohli zjistit, jaké audio a video formáty jejich přijímací zařízení zvládne. V menu je na výběr z dvanácti videí. Obrazová kvalita videa postupně stoupá a mění se i audio formáty. Od desáté programové pozice už jsou umístěna videa čistě ve formátu Ultra HD. Ta však už nejsou kódována ve formátu H.264/AVC, ale pouze H.265/HEVC. Pro zajímavost, redakci serveru DigiZone.cz se z dvanácti videí podařilo díky absenci UHD zobrazovače spustit pouze pět. Jako přijímač byl použit box VU+ Solo 2.

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize rozjela na obrazovce kampaň k hybridnímu vysílání, sází na ČT bod

Veřejnoprávní médium touto aplikací udělá dobrou službu nejen majitelům modernějších zobrazovačů, ale mohou ji využít například i recenzenti v různých redakcích, kteří si ověří, zdali daný produkt skutečně obrazový nebo zvukový formát podporuje, jak je uvedeno v manuálu. Příspěvky, které se podařilo redakci našeho webu spustit, obsahovaly materiály dodané společností Dolby. V rámci hybridního vysílání je Česká televize lídrem a v současné době tuto technologii z plnoformátových kanálů používá jako jediná. Kromě jiného mají díky HbbTV diváci přístup například ke kompletnímu videoarchivu iVysílání, moderní podobě elektronického programového průvodce (EPG) nebo HD teletextu.

Našli jste v článku chybu?