Hlavní navigace

Česká televize už spustila multiplex 1 na pražském Žižkově

30. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
30. 10. 2008

Z pražského vysílače Žižkov začal dnes krátce před 17. hodinou vysílat veřejnoprávní multiplex 1 s programy České televize a Českého rozhlasu na kanálu 53. Serveru DigiZone.cz to sdělilo několik čtenářů a informaci potvrdil i vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš: Pro Žižkov jsme nestanovili pevné datum startu a dopředu jsme mluvili o možnosti, že zde multiplex 1 zahájí vysílání už dnes podvečer.

K TÉMATU: Podrobnosti a technické detaily o digitálním vysílání v Praze

Hanuš však řekl, že oficiálně o tom, že multiplex 1 už ze Žižkova vysílá, nevěděl. Veřejnoprávní síť 1 obsahuje čtyři programy ČT a sedm stanic ČRo. Vysílá výkonem 32 kW a společně s vysílačem Cukrák, na němž tato digitální síť vysílá rovněž na kanálu 53, tvoří jednofrekvenční síť. Na rozdíl od Cukráku, který vysílá výkonem 100 kW, ale Žižkov používá vertikální polarizaci, zatímco Cukrák vysílá s polarizací horizontální.

Česká televize vydá před šestou hodinou oficiální zprávu. Jde o multiplex 1 a o tom komunikuje ČT, nikoli my, sdělila serveru DigiZone.cz mediální zástupkyně Českých Radiokomunikací Marie Fianová. Firma zajišťuje pro ČT provoz celé základní sítě vysílačů multiplexu 1.

ICTZ23

DOPLNĚNO 17:48: Podle Pavla Hanuše se dá současné vysílání multiplexu 1 z pražského Žižkova považovat za technologický test, který se může kdykoli odmlčet. Je ale možné, že multiplex už bude vysílat bez výpadků. Definitivní to bude ale od šesté hodiny ráno, řekl Hanuš.

DOPLNĚNO 18:17: Vysílání veřejnoprávního multiplexu z pražského Žižkova je už definitivní, testy skončily. Digitální síť 1 tu lze považovat za spuštěnou. Serveru DigiZone.cz to řekl vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.