Hlavní navigace

Česká televize vysílá audio popis i u HD kanálů na satelitu. Má to smysl, tvrdí

16. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V pozemní HD distribuci bude Česká televize zařazení zvukového popisu ještě zvažovat. Omezujícím faktorem je výrazně menší bitový tok, který je v multiplexu DVB-T k dispozici.

Česká televize vysílá audio popis, tedy popis situace v obraze určené nevidomým občanům i na svých stanicích ve vysokém rozlišení (HDTV) určených pro satelitní distribuci. Jde konkrétně o kanály ČT 1 HD, ČT 2 HDČT sport HD. Jde o zprávu, která zůstala zvláště weby zabývajícími se satelitní problematikou v podstatě opominuta, i když jde o velmi důležitou technickou součást televizního multiplexu. Doposud byla tato služba dostupná jen v distribuci programů se standardním rozlišením obrazu, a to jak v pozemním, tak satelitním vysílání. Šíření audio popisu u HD kanálů v rámci DVB-T Česká televize zvažuje.

KL22 hlasovani

K TÉMATU: Na satelitu Astra odstartovala ČT 2 HD, diváci si musí zadat nový kmitočet

Mohlo by se zdát, že služba určená osobám se zrakovým postižením nedává u HD vysílání smysl. Nesmíme ale zapomínat na soužití těchto osob v rodinách či jiných kolektivech, kde ostatní členové chtějí sledovat programy na větších zobrazovačích a tedy nezbytně v co nejvyšší obrazové kvalitě. Nemusí pak být výjimkou ani současné využívání zvukového popisu a skrytých titulků, které jsou k HD programům vysílány ve formě DVB podtitulků, uvedl pro server DigiZone.cz Pavel Rybáček z Útvaru hlavního inženýra České televize. Uskutečněný krok je přípravou na plánované vypnutí satelitní distribuce v SD.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.