Hlavní navigace

Česká televize začala natáčet román Bohéma podle scénáře Terezy Brdečkové

12. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Miroslav Kučera
V minisérii z 1. republiky uvidíme příběh z 2. světové války, v němž se objeví David Novotný jako Jaroslav Marvan a Vladimír Javorský jako Vlasta Burian.

Bohéma se vrací do období druhé světové války a do doby těsně po ní, kdy se – stejně jako v případě té první – mění celý svět a s ním i život, který se v tomto případě týká oslavovaných filmových hvězd.

Jejich osudy odkryje šestidílná minisérie režiséra Roberta Sedláčka, která ukáže, co všechno se dělo ve filmových studiích a mimo ně a jak tenká byla, či mohla být, hranice mezi bohémským životem a smrtí v koncentračním táboře.

Bohéma: David Novotný jako Jaroslav Marvan.
Autor: Karel Cudlín

Bohéma: David Novotný jako Jaroslav Marvan.

Osudy našich kultovních herců za okupace jsou nesmírně dramatické a mimořádné tím, že linie mezi bohémským životem v barrandovských studiích a koncentrákem či popravištěm byla v té době velice tenká. Ti lidé balancovali mezi přepychem a smrtí, mezi zradou a odbojem, mezi zbabělostí a hrdinstvím. Někdy ti samí lidé kolaborovali a současně spolupracovali s odbojem. Herecké hvězdy jsou pro každý režim velkým lákadlem, protože skrze ně lze manipulovat davy. Jak nacisté, tak i komunisté to dobře věděli a také se toho snažili využít. Nebylo kam utéct. A přitom právě za války se natočily ty nejlepší komedie. Bohéma je strhujícím příběhem také o tomto paradoxu, říká kreativní producent Jan Štern a dodává: V Bohémě se objeví jedny z nejznámějších ikon tuzemského filmu a divadla první poloviny minulého století. Kromě nich mnoho dalších osobností, které – ať už přímo, nebo zprostředkovaně – utvářely tvář československého filmu. Půjde například o režiséry Martina Friče a Otakara Vávru, filmového producenta a ředitele společnosti Lucernafilm Miloše Havla, spisovatele Jana Drdu nebo novináře Julia Fučíka, kterého herec Zdeněk Štěpánek ukrýval ve svém bytě.

Bohéma: Vladimír Javorský jako Vlasta Burian.
Autor: Karel Cudlín

Bohéma: Vladimír Javorský jako Vlasta Burian.

Samotné natáčení začalo v pražském divadle ABC, které představuje Divadlo Vlasty Buriana uzavřené v roce 1943. Právě Burian je jednou z postav, které ukazují, jaká dilemata musely veřejně známé osobnosti za druhé světové války řešit.Na jedné straně se v divadle Vlasty Buriana skrývá vysílačka, na druhou chodí Burian do Rozhlasu parodovat Beneše a Masaryka a ve své vile pořádá večírky pro prominentní nacisty. Vyberte si… Doba byla složitá a já si myslím, že zrovna Burian nebyl darebák, doplňuje Robert Sedláček.

Bohema: David Novotny jako Marvan.
Autor: Karel Cudlín

Bohema: David Novotný jako Marvan.

Autorkou scénáře Bohémy je novinářka, spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, dcera Jiřího Brdečky, který se podílel na filmech, jako je Císařův pekař a Pekařův císař, Limonádový Joe, Baron Prášil nebo Až přijde kocour.

UXD

Natáčet se bude Bohéma také v barrandovských ateliérech, na mnoha historických pražských lokacích a také v Plzni, Mladé Boleslavi a na dalších místech.

Poslední klapka padne na konci května 2016.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.