Státní podporu 600 až 800 milionů korun na zavádění zemské digitální televize druhé generace (DVB-T2) z výnosů, které očekává Český telekomunikační úřad (ČTÚ) u dražby kmitočtů pro nové mobilní služby, nechtějí získat přímo České Radiokomunikace. Firma korigovala své dřívější vyjádření, které padlo minulý týden v rozhovoru šéfa útvaru strategických projektů a regulace Jiřího Vykydala pro DigiZone.cz.
ROZHOVOR: Jiří Vykydal: Stát chce vrátit část kmitočtů DVB-T, měl by tedy pomoci zavést DVB-T2
„Zmíněný finanční objem není, samozřejmě, určen jako státní dotace operátorům sítě, ale jako podpora zavedení systému DVB-T2 v ČR tak, aby se díky této migraci mohly řízeně opustit další vysílací kmitočty v pásmu UHF tak, jak to předpokládá ČTÚ, Evropská komise a ITU. Adresátem této podpory by měli být především organizace zajišťující informační kampaně a diváci, kteří by na nový systém příjmu televize přecházeli a dále provozovatelé souběžného televizního vysílání,“ vysvětlil mediální zástupce ČRa Kamil Chalupa.
K TÉMATU: ČTÚ považuje požadavek na financování přechodu na DVB-T2 za „předčasný“
České Radiokomunikace jsou podle Chalupy naopak velkou část nákladů na přechod z DVB-T na DVB-T2 uhradit samy v rámci svých podnikatelských rizik formou budování a provozu přechodných sítí. „Jsme přesvědčeni, že jde o proces nezbytný na cestě ke spektrálně efektivnímu a kvalitativně i kvantitativně lepšímu vysílání televize za současných podmínek i s ohledem na dlouhodobý výhled v oblasti televizního vysílání v České republice,“ dodal Chalupa.
DigiZone.cz k tématu připravuje na příští týden rozhovor s předsedou Rady ČTÚ Pavlem Dvořákem