Hlavní navigace

České Radiokomunikace finišují přípravy na testy digitálního rozhlasu

21. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Operátor předpokládá, že signál digitálního rozhlasu ve zkušebním provozu by mohl pokrýt desítky procent obyvatel. V ideálním případě by chtěl experiment překlopit do řádného vysílání.

Podrobnosti o testu zatím Radiokomunikace tají

Dominantní poskytovatel vysílacích služeb v naší republice, společnost České Radiokomunikace, nejen zahájila diskusi o digitalizaci rozhlasového éteru, ale chce také tento způsob distribuce signálu vyzkoušet. Za tím účelem již požádala o kmitočtový příděl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a v současné době čeká na jeho vyjádření. Vysílací parametry včetně map pokrytí a dalších detailů sdělíme až po reakci ČTÚ na naši žádost o oprávnění k experimentálním účelům, uvedl pro server DigiZone.cz šéf útvaru strategických projektů a regulace operátora Jiří Vykydal.

Z Vykydalova vyjádření je patrné, že České Radiokomunikace chtějí vysílat hned v několika lokalitách. V jakých? To zatím nechce manažer operátora prozradit. Budeme žádat o experimentální vysílání na několika lokalitách včetně Prahy tak, abychom mohli testovat i SFN sítě a další funkcionality vysílání pro budoucí optimální návrh vysílacích sítí, konstatoval pouze Vykydal. Radiokomunikace by chtěly testovat co nejdéle, tak dlouho, jak jen to bude možné. Buď do okamžiku vydání řádných oprávnění a zahájení řádného vysílání digitálního rozhlasu, nebo ve lhůtách dle zákona.


Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Budeme žádat o experimentální vysílání na několika lokalitách včetně Prahy tak, abychom mohli testovat i SFN sítě a další funkcionality vysílání pro budoucí optimální návrh vysílacích sítí," říká šéf útvaru strategických projektů a regulace operátora Jiří Vykydal.

Původně mělo začít vysílání DAB do konce třetího kvartálu

České Radiokomunikace podle původních informací serveru DigiZone.cz chtěly spustit vysílání digitálního rozhlasu ve III. kvartálu letošního roku, tedy do konce září. To už se ale pravděpodobně nepodaří. Přesný termín není stanoven, dokončujeme jednání s dodavateli technologie i zákazníky tak, abychom připravili nejen technicky kvalitní vysílání, ale abychom si vyzkoušeli ve spolupráci s rozhlasovými stanicemi nové možnosti digitálního rádia nejen ve smyslu nového obsahu, ale i nových forem vysílání rozhlasu, sdělil DigiZone.cz šéf útvaru strategických projektů a regulace ČRa.

Výhodou Českých Radiokomunikací bude skutečnost, že se bude moci spolehnout na strategické kóty, které jako dominantní tuzemský operátor obsadily. Jiří Vykydal předpokládá, že zásah by mohl být poměrně velký. Pro optimální provedení testu a adopci digitálního vysílání bychom dostatečný rozsah vysílání pro naše experimenty viděli v pokrytí řádově v desítkách procent obyvatel, konstatoval Vykydal. Jen pro porovnání, příbramská společnost Teleko, která je v České republice zatím jediným provozovatelem digitálního rozhlasu, pokrývá v L-pásmu prozatím 36 % obyvatelstva.


Autor: archiv

Jedním z vysílačů, odkud by se šířil digitální rozhlas, je i pražský Žižkov.

Radiokomunikace se možná vzdají přídělu pro L-band

Radiokomunikace nepředpokládají, že v České republice by byl problém s nedostatkem přijímačů pro III. televizní pásmo. Na serveru DigiZone.cz jste si nedávno mohli přečíst článek z veletrhu IFA, ve kterém redakce našeho webu zapochybovala nad tím, zdali se společnost Teleko vydala spuštěním digitálního rozhlasu v L-pásmu dobrou cestou. Nad tímto pásmem navíc nyní pochybují i České Radiokomunikace a je dokonce pravděpodobné, že v něm vůbec nezačnou vysílat, a to i přesto, že od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) získaly v loňském roce kmitočtové příděly.

L-pásmo prochází interní revizí a na základě této analýzy se dále rozhodneme, jak s kmitočty naložíme a zda zahájíme vysílaní na těchto kmitočtech, zdůvodnil Vykydal. S přijímači pro testy, jak už bylo uvedeno, by ale problém být neměl. Vzhledem k faktu, že nepředpokládáme, že by se vysílání významně lišilo od vysílání DABu+ v zahraničí, bude možné použít DAB+ přijímače prodávané v zahraničí, které jistě prodejci v ČR začnou dovážet i do ČR, domnívá se manažer Českých Radiokomunikací a dodává: Zejména přijímače pro VHF pásmo jsou dostupné ve stovkách typů a v příznivějších cenách ve srovnání s omezeným příjmem v L-pásmu, které se již v zahraničí prakticky nepoužívá.

Přijímače Pure Sensia 200D Connect jsou především lifestylovou záležitosti.
Autor: Pure

Přijímače Pure potěší především tím, že je možné je používat i v Česku. Jde ale spíše o lifestylovou záležitost, jak výborně demonstruje tento obrázek.

Velkým problémem je programová nabídka

Kamenem úrazu českého DAB byla doposud programová nabídka. I když už společnost Teleko šíří digitální rozhlas u nás více než rok, zákazníci se k ní zrovna nehrnou. Je to pochopitelné. Silní hráči typu Lagardère nebo Londa nechtějí o své přední příčky v žebříčku poslechovosti Radioprojekt přijít a ti malí pro změnu nemají na digitální šíření prozatím pomyšlení. Stanice typu Gama Radio nebo SeeJay, které se do DAB chystá, jsou spíše zlatou výjimkou. Radiokomunikace jsou si velice dobře vědomy toho, že musí přinést něco, co v éteru chybí, proto by v DAB neměly chybět nové „digitální“ programy velkých (Český rozhlas a další) i malých provozovatelů a internetovými rádii.

Cloud23

Studio doposud internetové stanice SeeJay Radio.
Autor: Seejay.cz

Společnost Teleko získala do svého DAB multiplexu internetové SeeJay Radio. Který z internetových projektů se asi objeví u Radiokomunikací?

Co si operátor od testů slibuje

Testovací fáze budou zaměřeny zejména na technologické testy všech prvků technologického řetězce, ladění a ověřování možností malých i velkých jednofrekvenčních sítí, testování nových služeb počínaje prostorovým zvukem až po asociované služby k rozhlasovému programu. Mobilní příjem bude samozřejmě jedním ze stěžejních předmětů testů, neboť většina posluchačů poslouchá rozhlas právě za pohybu, zejména v dopravním prostředku. Finální síť by pak měla posluchači umožnit minimálně stejný komfort příjmu, na jaký je zvyklý z dnešní sítě VKV.


Slovak Sport.TV

Digitální rozhlas DAB bude ideální také pro poslech v automobilu. I to chtějí Radiokomunikace během testů vyzkoušet.

Ostré vysílání už na konci roku 2013?

Jsem přesvědčený, že úspěch vysílání digitálního rádia a jeho ostrý start musí být založen na dobře připraveném a komplexně zvládnutém procesu jeho zavádění. Jedním z klíčových parametrů je ekonomika vysílání. Všeobecně akceptovatelný model pro ostré vysílání musí být založen na maximálně efektivní vysílací síti, jejíž výstavbu umožňuje pouze vysílání v pásmu VHF a systém DAB+, dostupnosti levných přijímačů na trhu a zejména na atraktivním obsahu, domnívá se Jiří Vykydal, podle něhož by mohlo ostré vysílání začít už koncem příštího roku.

Máte doma přijímač pro poslech digitálního rozhlasu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).