Hlavní navigace

České Radiokomunikace mají s testy DVB-T2 další plány, regulátor ale musí kývnout

4. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Operátor by mimo jiné rád vyzkoušel přenos klasického lineárního vysílání ve standardu H.265/HEVC, a to jak u stanic s klasickým, tak i vysokým rozlišením.

Další fázi testů by rády pro technologii DVB-T2 připravily České Radiokomunikace. Vše ale bude záležet na tom, zdali Český telekomunikační úřad (ČTÚ) operátorovi vyhoví a povolí mu pokračovat ve zkušebním vysílání. V případě, že ČTÚ na požadavek operátora kývne, budou České Radiokomunikace šířit signál při zachování technických parametrů, které využívaly do konce listopadu, kdy by experiment DVB-T2 vypnut. Transmise by tedy probíhala výkonem necelých 20 kW z vysílače Praha – Mahlerovy sady. Naposledy byla součástí multiplexu smyčka ve formátu Ultra HD složená z materiálů od České televize.

K TÉMATU: České Radiokomunikace ukončí test technologie DVB-T2, vyprší jim povolení

A co by si České Radiokomunikace rády vyzkoušely nyní? Operátor by podle informací serveru DigiZone.cz otestoval „on the fly“ kodování obsahu ve standardním a vysokém rozlišení, tedy klasického televizního vysílání. Pro přenos signálu by však bylo použito kódování H.265/HEVC. Cílem by bylo zjištění reálných nároků na přenosovou kapacitu v DVB-T2 multiplexu a porovnání efektivity HEVC s používaným kodekem MPEG-2. U předchozího testu byl obsah zakódovaný u Českých Radiokomunikací. Zpracování pětiminutového úseku pak zabralo například deset hodin čistého času.

MMF24

ČTĚTE TAKÉ: Start DVB-T2 v Česku už v roce 2015? Bylo by to příliš brzy, míní ČTÚ

Operátor taktéž spoléhá na skutečnost, že na jaře příštího roku by měly být k dispozici i televizní přijímače nebo set-top-boxy s podporou DVB-T2 a HEVC, takže operátor plánuje otestovat kompatibilitu těchto zařízení nejenom ohledně HEVC dekódování, ale také kompatibilitu na straně DVB-T2 chipsetů. Podle odhadů serveru DigiZone.cz by v případě, že telekomunikační úřad testy schválí, mohla proběhnout jejich další série již v prvním kvartálu roku 2015. Nebylo by to však pravděpodobně dříve než v únoru. Testy DVB-T2 technologie s kódováním HEVC si České Radiokomunikace vyzkoušely jako první ve střední Evropě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).