Hlavní navigace

České Radiokomunikace: pondělní bouřky vysílače nenarušily, občas ale nešel proud

Jan Potůček

Hlavní provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku musel několikrát využít náhradní dieselagregáty. Potíže byly i s výpadky primárních signálů ze satelitu.

Doba čtení: 1 minuta

Bez výrazných komplikací zvládly vysílače Českých Radiokomunikací silné bouřky, které se přes Českou republiku prohnaly v pondělí večer a v noci na úterý. Firma sice zaznamenala v některých lokalitách krátkodobé výpadky signálu, ty však způsobily problémy v energetické síti, nikoli potíže přímo na vysílačích, sdělila na dotaz serveru DigiZone.cz PR manažerka firmy Markéta Šveňková. Další potíží byly výpadky primárních signálů vybraných televizních stanic ze satelitu, k nimž při takto silných bouřkách dochází.

K TÉMATU: Extrémní počasí vyřadilo z provozu několik televizních a rozhlasových vysílačů

“Naše vlastní technologie obstály v pondělních bouřkách bez vlastních poruch, ale naše služby byly narušovány množstvím výpadků (většinou mžikových) v energetické síti ČR. Každý takovýto výpadek se ve výsledku projeví i výpadkem vysílače v absolutní většině do cca 30 sec. V případě delších výpadků energetického napájení automaticky startují naše záložní dieselagregáty (DA) a přebírají napájení vysílačů. Záložními DA jsou vybaveny všechny důležité objekty ČRa, na kterých jsou provozovány TV a FM vysílače,” uvedla Šveňková.

ČTĚTE TAKÉ: Bouřky jako letní nebezpečí nejen pro digitální televizi

Satelitní distribuce primárních televizních, ale i rozhlasových signálů na pozemní vysílače během bouřek je poměrně častým jevem, který byl tentokrát umocněn silou bouřkové vlny. “I tento typ poruch jsme schopni v absolutní vetšině případů eliminovat tím, že všechny významnější vysílače mají i záložní zdroj distribuce signálu a automatické přepínače po krátké pauze přepínají na zálohu,” vysvětlila Šveňková.

Našli jste v článku chybu?