Hlavní navigace

České Radiokomunikace potvrzují, že rušení televize mobilními sítěmi LTE narůstá

23. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle mluvčí operátora Petry Miterové nejmasivnější vlna stížností na úplnou ztrátu signálu nastala v prvních červencových dnech v Karlových Varech.

S nepříliš povzbudivou zprávu, která potvrzuje statistiky Českého telekomunikačního úřad (ČTÚ) a o nichž již server DigiZone.cz informoval, dnes přišly České Radiokomunikace. Operátor není spokojen s navyšujícím se počtem případů rušení televize mobilními sítěmi LTE. Právě distribuce DVB-T signálu je pro České Radiokomunikace hlavním zdrojem obživy. Počet 417 podaných stížností na špatný televizní signál v Česku byl zaznamenán jenom v průběhu června 2015. Šetření ČTÚ vyhodnotilo 105 stížností (tj. 25 %) jako oprávněných, kdy byl prokázán jako zdroj rušení právě provoz základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz, uvedla mluvčí ČRa Petra Miterová.

K TÉMATU: ČTÚ zjistil přes stovku případů rušení televize LTE, o čtyři desítky více než v květnu

Podle Miterové nejmasivnější vlna stížností na úplnou ztrátu signálu nastala v prvních červencových dnech v Karlových Varech, kdy během jednoho dne obdrželo dohledové centrum Českých Radiokomunikací desítky stížností. Na přelomu června a července bylo spuštěno na poměrně malém území Karlových Varů a okolí více jak 10 základnových stanic LTE. Z důvodu významného omezení TV příjmu ve velké části Karlových Varů provedl ČTÚ šetření, které odhalilo, že rušení TV signálu bylo opravdu způsobeno následkem spuštění většího počtu mobilních základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz v Karlových Varech, které měly posílit signál zejména v rámci filmového festivalu.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Méně stížností na rušení televize sítěmi LTE? Diváci je spíš nehlásí, míní provozovatelé multiplexů

V dané oblasti bylo bezprostředně po spuštění LTE stanic evidováno téměř cca sto stížností během dvou dnů na nemožnost příjmu televizního vysílání. Zde je nutné ocenit především proaktivní přístup a velmi rychlou reakci ze strany ČTÚ, který provedl opatření pro eliminaci rušení televizního příjmu v Karlových Varech, upřesnil ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. K rušení dochází zejména u vyšších kanálových pozic, které bezprostředně sousedí s frekvenčními pásmy používanými mobilními operátory pro šíření LTE. Nejvíce ohroženy jsou právě oblasti, kde je televizní signál šířen na 60. kanálu, což je případ Karlových Varů, ale také části východních Čech pokrývaných vysílačem Černá hora, a na 59. kanálu v oblastech Praha a Brno a okolí, doplnil Procházka.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.