Hlavní navigace

České Radiokomunikace se obávají rostoucího rušení televizního signálu

2. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: T-Mobile
Z dosavadních zkušeností z měření rušení televizního signálu mobilními sítěmi LTE vyplynulo, že problémy mohou nastat například i u satelitní nebo kabelové televize.

Rostoucího rušení televizního signálu v okolí pásma 800 MHz se obávají do budoucna České Radiokomunikace. Na dnešním setkání s novináři to uvedl jejich ředitel pro regulaci a strategii Marcel Procházka. V současné době je v České republice v provozu okolo tisíc základnových stanic v pásmu LTE. Do konce roku by jich však mělo být dalších pět set. Jejich výstavba bude pokračovat dalších pět let. Na jednoho mobilního operátora by mohlo připadnout do budoucna čtyři až pět tisíc základnových sítí. Výstavba se tedy bude do budoucna zvyšovat a zatížení těchto síti také.

K TÉMATU: České Radiokomunikace chystají setkání s novináři k rušení televize sítěmi LTE

I když se aktuálně příliš rušení nevyskytuje, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) registruje desítky případů, v průběhu času manažer Radiokomunikací předpokládá, že se stav bude měnit. V současné době neputuje žádný nebo příliš velký provoz mezi stanicí a terminálem, zdůvodnil Procházka a dodal: Výstavba stanic začala z komerčních důvodů nejprve v Praze. Lze očekávat výrazné zahuštění pokrytí České republiky v následujících letech. Operátoři se snaží umístit signál co nejblíže obyvatelstvu. Televizní přijímač si tedy musí poradit s příchozím signálem. Tento signál má mnohonásobně větší intenzitu.

Setkání zástupců Českých Radiokomunikací, televizních stanic a ČTÚ s novináři k rušení signálem digitální televize mobilními sítěmi LTE.
Autor: Čestmír Polák pro DigiZone.cz

Setkání zástupců Českých Radiokomunikací, televizních stanic a ČTÚ s novináři k rušení signálem digitální televize mobilními sítěmi LTE.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Počet rušení televize mobilními sítěmi LTE v červenci narostl, informoval ČTÚ

Samotné rušení signálu digitální televize se projevuje výpadky obrazu a zvuku. S vyšší intenzitou signálu tyto problémy rostou. V extrémních případech může dojít k úplnému výpadku televizního signálu. Rušeny bývají obvykle signály na klasické televizní anténě. Nejčastěji jde o kanály 59 a 60, které těsně souvisí se sítěmi LTE. Může dojít ale i k rušení více multiplexů. Zarušeny mohou být i takzvané společné TV antény (STA). Riziko je zde nižší, ale stát se může. Rušení se podle Marcela Procházky nevyhýbá ani kabelové, případně satelitní televizi, kdy dojde k přebuzení vstupních tranzistorů signálem LTE.

ČTĚTE TAKÉ: Pustili by čeští mobilní operátoři do sítí LTE free-to-air televizní vysílání? Zeptali jsme se

Chceme nerušený příjem našich služeb. Problematice se už od počátku velmi intenzivně věnujeme. Účastnili jsme se například měření, které uskutečnily České Radiokomunikace. Stížností naštěstí není mnoho. Jde maximálně o malé desítky případů. Ne vždy se navíc ukázalo, že jde o rušení sítěmi LTE. Musím ale zdůraznit, že to, co řekl pan Procházka je pravda. Na sítích LTE zatím není velký provoz, takže do budoucna rušení určitě přibude, konstatoval za veřejnoprávní médium vedoucí vysílací techniky Karel Trpák.

ebf - tip do článku - debata

NAPSALI JSME: LTE vs. DVB-T: průzkum bojem nastane už za měsíc na východě Čech a v Karlových Varech

Ke konci srpna obdržel ČTÚ necelých osm desítek případů rušení sítěmi LTE. Přibližně polovina z nich se ukázala jako skutečné rušení touto technologie. Od dubna, kdy jsme se na tuto technologii zaměřili, my nepřijde toto číslo nijak velké. Na ČTÚ jsme nicméně založili pracovní skupinu a nebudeme toto rušení podceňovat. ČTÚ vyškolil na začátku 130 servisních firem. Myslím, že to byl docela dobrý počin. Umožnili jsme divákům získat kontakt na firmy, které budou vědět, o co jde. Víme o tom, že jsou tyto firmy využívány. Na webu najdou zájemci informace o tom, jak se rušení projevuje a samosprávy mohou odebírat informace, jak technologie postupuje, uvedl náměstek předsedy Rady ČTÚ Marek Ebert.


České Radiokomunikace

Obrázek lze zvětšit

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).