Hlavní navigace

České Radiokomunikace upravily obsah zkušebního DVB-T2 multiplexu

11. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Testovací multiplex Českých Radiokomunikací je pro operátora důležitou přípravou na budoucí spuštění technologie DVB-T2, které se dočkáme v následujících letech.

České Radiokomunikace upravily v průběhu minulého týdne obsah svého zkušebního multiplexu ve standardu DVB-T2. Digitální zemská síť, kterou je možné naladit na kanálu 50 z vysílače Praha – Žižkov (Mahlerovy sady), obsahuje kromě testu v Ultra HD (rozlišení 4K) také vysílání v klasickém Full HD formátu. Programové pozice jsou označeny jako „T2 HEVC HD“ a „T2 HEVC UHD“. Z jejich názvu je tedy patrné, že signál je zakódován modernějším standardem H.265/HEVC a nikoliv původním H.264/AVC. Multiplex tak zjednodušeně řečeno získá při stejném datovém toku větší kapacitu.

MMF23 tip3

Elektronický programový průvodce DVB-T2 experimentu obsahuje stručnou textovou informaci o probíhajících zkouškách. Obrázek lze zvětšit

Elektronický programový průvodce DVB-T2 experimentu obsahuje stručnou textovou informaci o probíhajících zkouškách. Obrázek lze zvětšit

ČTĚTE TAKÉ: DVB-T2 postupuje Rakouskem, multiplex B na něj přešel v Tyrolsku a Vorarlbersku

Testovací multiplex Českých Radiokomunikací je pro operátora důležitou přípravou na budoucí spuštění technologie DVB-T2. Společnost v minulosti vyzkoušela už možnosti šíření s kódováním H.264/AVC, a to jak pro kanály ve standardním, tak i vysokém rozlišení (HDTV). V kryptované podobě se tu v minulosti objevily stanice Film Europe Channel HD a Eurosport. V těchto měsících se chce operátor soustředit právě na přenos HEVC signálu. V rámci multiplexu by měl vyzkoušet přenos programů v SD i HD kvalitě. Za tímto účelem později operátor ukončí testy přenosu signálu ve 4K rozlišení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).