Hlavní navigace

České Radiokomunikace upravily obsah zkušebního DVB-T2 multiplexu

11. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Testovací multiplex Českých Radiokomunikací je pro operátora důležitou přípravou na budoucí spuštění technologie DVB-T2, které se dočkáme v následujících letech.

České Radiokomunikace upravily v průběhu minulého týdne obsah svého zkušebního multiplexu ve standardu DVB-T2. Digitální zemská síť, kterou je možné naladit na kanálu 50 z vysílače Praha – Žižkov (Mahlerovy sady), obsahuje kromě testu v Ultra HD (rozlišení 4K) také vysílání v klasickém Full HD formátu. Programové pozice jsou označeny jako „T2 HEVC HD“ a „T2 HEVC UHD“. Z jejich názvu je tedy patrné, že signál je zakódován modernějším standardem H.265/HEVC a nikoliv původním H.264/AVC. Multiplex tak zjednodušeně řečeno získá při stejném datovém toku větší kapacitu.

Cloud23

Elektronický programový průvodce DVB-T2 experimentu obsahuje stručnou textovou informaci o probíhajících zkouškách. Obrázek lze zvětšit

Elektronický programový průvodce DVB-T2 experimentu obsahuje stručnou textovou informaci o probíhajících zkouškách. Obrázek lze zvětšit

ČTĚTE TAKÉ: DVB-T2 postupuje Rakouskem, multiplex B na něj přešel v Tyrolsku a Vorarlbersku

Testovací multiplex Českých Radiokomunikací je pro operátora důležitou přípravou na budoucí spuštění technologie DVB-T2. Společnost v minulosti vyzkoušela už možnosti šíření s kódováním H.264/AVC, a to jak pro kanály ve standardním, tak i vysokém rozlišení (HDTV). V kryptované podobě se tu v minulosti objevily stanice Film Europe Channel HD a Eurosport. V těchto měsících se chce operátor soustředit právě na přenos HEVC signálu. V rámci multiplexu by měl vyzkoušet přenos programů v SD i HD kvalitě. Za tímto účelem později operátor ukončí testy přenosu signálu ve 4K rozlišení.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).