Hlavní navigace

České Radiokomunikace získaly tři nové vysílače pro Regionální síť 8

2. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nové vysílače multiplexu telekomunikačního operátora se sice v databázi objevily nově, díky mezinárodní koordinaci už ale o ně mohla firma klidně žádat v loňském roce.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přidělil Českým Radiokomunikacím tři nové vysílače pro jejich nejnovější televizní multiplex, takzvanou Regionální síť 8, která byla původně charakterizována pro pokrytí krajských měst. Síť však už expandovala i mimo velké aglomerace. Příkladem je nedávné spuštění multiplexu v lokalitě Nový Jičín – Veselský kopec. Nově přidělenými vysílači pro Regionální síť 8 jsou Hodonín (kanál 58, 2 kW), Klatovy (kanál 47, 5 kW) a Žďár nad Sázavou (kanál 52, 5 kW). Mezi nespuštěné vysílače multiplexu patří Praha – Cukrák a Votice – Mezivrata, oba kanál 51 s výkonem 5 kW.

ICTZ23

K TÉMATU: České Radiokomunikace chtějí po ČTÚ další příděly pro Regionální síť 8

Nové přidělené vysílače ale nejsou úplně čerstvými novinkami. V reálu o ně České Radiokomunikace žádaly již před několika měsíci a je možné, že to bylo už v loňském roce. Celý proces koordinace je totiž poměrně složitý a komunikace probíhá nejen mezi samotným operátorem a ČTÚ, ale také zahraničními telekomunikačními partnery. Koordinace tedy nejprve probíhá v rámci republiky a poté i na mezinárodní bázi. To pochopitelně celý proces možného spuštění vysílačů zpomaluje. Operátor si navíc nemůže být jistý, že pokud o danou lokalitu s danými parametry požádá, bude mu skutečně přidělena.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.