Hlavní navigace

České telekomunikace ve víru novinek

30. 4. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Minulý týden byl poměrně bohatý na události ve sféře telekomunikací. Například nový ministr financí je stále optimistou pokud jde o prodej Telecomu, ale už slevil z očekávaného výnosu za licence UMTS. ČTÚ chce vypsat další tendr na sítě FWA. GTS a Telecom konečně propojili své sítě. Nařízení vlády k epodpisům neprošlo.

Během minulého týdne došlo k celé řadě událostí, které se týkají našich telekomunikací, Internetu i budování tzv. informační společnosti v ČR. Zde je jejich přehled.

Urychlení prodeje Telecomu

Poměrně záhy po svém nástupu do funkce začíná nový ministr financí Rusnok zaujímat stanoviska k důležitým kauzám. V pondělí, v rozhovoru pro agenturu Reuters, se nechal slyšet, že navzdory současným špatným podmínkám v telekomunikačním sektoru bude usilovat o co nejrychlejší prodej Českého Telecomu, a to koordinovaným postupem s dalšími vlastníky (KPN, Telsource). Tím vyvrátil úvahy o tom, že vláda bude chtít počkat, až se telekomunikační sektor ve světě vzpamatuje z „vykrvácení“ kvůli předraženým licencím UMTS. V rozhovoru pro Reuters ministr dokonce vyjádřil názor, že obě věci spolu až tak moc nesouvisí (konkrétně řekl: „Myslím, že situace na telekomunikačním trhu se bude postupně zlepšovat a myslím, že strategická koupě není ovlivněna situací v hospodářském cyklu, i když ji výrazně určuje. Takže budeme pokračovat“).

Nižší výnos z UMTS licencí

Pokud jde o tuzemské UMTS licence, zde došlo k významnému posunu. Nový ministr Rusnok ještě o předchozím víkendu poprvé přiznal, že plánovaných 20 miliard výnosů za 4 licence je přemrštěné očekávání, a že reálné je očekávat tak 10 až 15 miliard. To sice bude významná rána pro státní rozpočet, který si oněch 20 miliard již zakalkuloval do svých příjmů, ale na druhé straně je to signál svědčící o realističtějším uvažování vládních činitelů.

Není to zase až tak dávno, co ministerstvo financí plánovalo 30 miliard výnosů za licence, a toto jeho očekávání bylo dokonce zakomponováno do příprav státního rozpočtu (v podobě rozhodnutí, že co bude nad 20 miliard, půjde na snížení státního dluhu a na investice).

Rekord v přemrštěných očekáváních však stále drží dnešní šéf US Karel Kühnl, který 13. října loňského roku napsal do Hospodářských novin článek s názvem „Padesát miliard vyhozených oknem“. V něm tvrdil že reálná hodnota licencí je 80 miliard korun a vláda prý vyhazuje 50 miliard z okna, když je chce prodat jen za 20 miliard. Částka 10 miliard, která se při nutně složitých výpočtech kamsi ztratila, jde nejspíše na vrub zaokrouhlovací chybě :-).

Pokud jde o stávající mobilní operátory, ti se k ceně licencí také již vyjádřili, byť ještě v době, kdy vláda trvala na 20 miliardách, resp. na 5 za každou jednotlivou licenci. Český Mobil se nechal slyšet, že za přiměřenou by považoval cenu 1,6 až 2 miliardy za 1 licenci (a to ještě v závislosti na dalších konkrétních podmínkách). Radiomobil byl původně ochoten jednat jen o ceně na úrovni 1 miliardy, později však naznačil, že by mohl jít až na 3 miliardy, ovšem při maximálně liberálních podmínkách licence.

Tendr na FWA v pásmu 3,5 GHz

Možná trochu překvapivé jsou informace o tom, že Český telekomunikační úřad hodlá v brzké době vypsat tendr (výběrové řízení) na 3 celostátní licence na sítě FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 3,5 GHz. Za poněkud překvapivé to považuji proto, že několik takových licencí již ČTÚ vydalo, a to bez výběrového řízení (podle dostupných informací jde o 4 licence a jejich vlastníky jsou GTS, Aliatel, TERMS a In2Loop, plus několik lokálních licencí, které vlastní například InWay a TESMEDIA). Na druhé straně je krok ČTÚ veskrze logický v okamžiku, kdy poptávka po těchto licencích přerostla mez, za kterou lze vše řešit bez výběrového řízením pouhým přidělením frekvencí všem zájemcům (a platný telekomunikační zákon to přesně takto požaduje: když nelze vyhovět všem zájemcům, musí být vypsán tendr).

Podle zpráv ČTK by zájemci měli podávat své nabídky do 12. června s tím, že vítězové by měli být vybráni do 27. července, kdy by také měli obdržet své licence. Dohromady by za ně měli zaplatit 60 milionů Kč.

FWA služby nabízí i Aliatel

Služby FWA sítí, konkrétně v podobě vysokorychlostního Internetu, začal nabízet i Aliatel jako svou službu Speedline 26 (součást služeb Speedbone). Aliatel však sám není provozovatelem FWA sítí, tím je v daném případě společnost Nextra, konkrétně Nextra Wireless. Lze to chápat jako praktický projev toho, že FWA sítě jsou jakousi platformou, nabízející základní komunikační infrastrukturu s tím, že nad touto infrastrukturou lze provozovat různé „přidané“ služby, a mohou je poskytovat i různé další subjekty. Zde je provozovatelem infrastruktury (sítě FWA) Nextra Wireless, a Aliatel je operátorem, který poskytuje „přidanou službu“ (internetovou konektivitu). Jiným poskytovatelem „přidaných služeb“ je mateřská Nextra Czech Republic, která také nabízí vysokorychlostní připojení k Internetu koncovým zákazníkům.

Zajímavé je cenové srovnání. Nextra Czech Republic nabízí různé ceny podle toho, zda se zákazník „uváže“ na rok, na dva roky či na dobu neurčitou (ve smyslu: libovolně krátkou). Například při dvouletém závazku přijde koncového zákazníka u Nextry Czech Republic připojení 256 kbps na 26 900,– Kč měsíčně, a při smlouvě na dobu neurčitou přijde totéž připojení na 34 900 Kč. Aliatel zatím uvádí pro 256 kbps připojení jen jednu cenu, identickou s cenou Nextry pro smlouvu na dobu neurčitou (tj. 34 900 Kč).

Když už jsem zmínil společnost Nextra, novým ředitelem její tuzemské odnože (Nextra Czech Republic, s.r.o.) se stal Peter Mueller (1960), rodilý Švýcar. Přišel ze společnosti NEXTRA Austria, kde působil také na pozici výkonného ředitele.

GTS a Český Telecom konečně propojeni

Společnosti GTS a Český Telecom měly podle nedávného verdiktu nezávislého regulátora (ČTÚ) propojit své sítě k 18.4.2001. Tento termín se nepodařilo stihnout (podle tiskové zprávy GTS „díky technickým problémům na straně ČTc“) a komerční provoz vzájemného propojení v Brně a Ostravě byl spuštěn až k 25.4.2001. V Pra­ze přitom propojení obou sítí funguje již několik let díky tomu, že GTS „pohltil“ společnost Dattel, která má propojovací dohodu s Telecomem ještě z roku 1995. K propojení v Českých Budějovicích a Hradci Králové by mělo dojít k 1.5.2001, a v Ústí nad Labem k 10.5.2001, otevřený zatím zůstává termín propojení v Plzni.

Kromě zprávy o propojení jsem z žádného z obou táborů nezaznamenal žádné signály o tom, jaký je vývoj kolem jejich diametrálně odlišně interpretace zmíněného výroku ČTÚ, který jim přikázal propojit své sítě. Pro připomenutí, jde o způsob hrazení konkrétních nákladů na vzájemné propojení (viz tento článek zde na Lupě). Že by si nikdo neuvědomoval existenci rozporu a každý byl skálopevně přesvědčen o své pravdě? Spíše se jim s tím moc nechce chodit na veřejnost.

ICTZ23

Telia má licenci na hlasové služby

S licencemi na hlasové služby se na našem nedávno liberalizovaném trhu doslova roztrhnul pytel (což nekritizuji, ale kvituji). Minulý týden ohlásila získání tradiční „dvojlicence“ (jedné na provozování telekomunikační sítě a druhé na poskytování telekomunikačních služeb) také švédská Telia, přesněji její dceřinná Telia International Carrier AB. Ta již vlastní licenci na pronájem datových okruhů, a své služby chce nabízet prostřednictvím pevné telekomunikační sítě, která pokryje celé území České republiky.

Vládní nařízení neprošlo

Vládní nařízení k nasazení elektronických podpisů ve státní správě, o kterém jsem zde na Lupě psal v tomto nedávném článku, neprošlo středečním jednáním vlády. Nebylo však zamítnuto, protože se vůbec neprojednávalo. Podle toho, co zaznělo na tiskovce po skončení zasedání vlády, bylo staženo z programu s tím, že vláda se k tomuto problému vrátí za 14 dní, „až se dotáhnou nějaké drobnosti v kontaktu s legislativci“.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.