Hlavní navigace

České uživatele stále nejvíce trápí adware

11. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco ve světě stále řádí trojský kůň vykrádající hráčská data z online her, české uživatele trápí hlavně adware. V červnu se tak podle zjištění společnosti Eset víceméně opakuje situace z května. Eset vychází z dat svého statistického systému ThreatSense.Net. V šestém měsíci letošního roku byl opět nejčastěji detekovanou hrozbou v České republice Win32/Adware.Virtumonde, který se postaral o více jak osm procent všech infekcí. Její dlouhodobá popularita je způsobena těžkou odstranitelností…

Zatímco ve světě stále řádí trojský kůň vykrádající hráčská data z online her, české uživatele trápí hlavně adware. V červnu se tak podle zjištění společnosti Eset víceméně opakuje situace z května. Eset vychází z dat svého statistického systému ThreatSense.Net. V šestém měsíci letošního roku byl opět nejčastěji detekovanou hrozbou v České republice Win32/Adware.Vir­tumonde, který se postaral o více jak osm procent všech infekcí. Její dlouhodobá popularita je způsobena těžkou odstranitelností jednotlivých variant z počítače a neustálou tvorbou nových a nových variant. I proto byl v měsíci červnu zaznamenán nárůst detekcí této hrozby o více než jedno procento, uvádí Eset ve své tiskové zprávě. I na druhém místě žebříčku nejrozšířenějších hrozeb na českých počítačích je zástupce adwaru. Konkrétně Win32/Adware.Se­archAid. (graf)

Ve světě se velmi daří trojskému koni Win32/PSW.OnLi­neGames, který se šíří na přenosných paměťových zařízení typu USB flash disků díky úpravě souboru autorun.inf. Počítač je tedy infikován ihned jakmile je zařízení připojeno. Prevencí je pro uživatele Windows vedle používání antiviru s rezidentním štítem také centrální vypnutí automatického přehrávání, což pro řadu uživatelů není vůbec jednoduché. I proto se zřejmě minulý měsíc tento trojan ve světě postaral o 13,12 procenta ze všech detekovaných infekcí. Ale i uživatelé za hranicemi České republiky mají problémy s drzými reklamními programy, což dokazuje adwarová rodina Win32/Adware.Vir­tumonde na druhém místě s podílem 4,9 procenta ze všech nalezených infekcí. I malwarový skokan měsíce června souvisí s adwarem. Nováček WMA/TrojanDow­nloader.Wimad­.N, který se umístil na pátém místě, je šířen v podobě multimediálního souboru, který přesměruje přehrávač (typicky Windows Media Player) na webovou stránku odkud stáhne další malware včetně adwaru. (graf)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.