Hlavní navigace

České uživatele v září nejvíce obtěžoval adware DoubleD

9. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Červ Conficker byl podle statistik společnosti ESET v září opět vůbec nejaktivnějším malwarem. Měl prsty v 8,76 procenta ze všech detekovaných záškodnických kódů na globální úrovni. Na druhém místě skončila rodina hrozeb INF/Autorun zneužívající ke svému šíření upravený soubor autorun.inf na přenosných pevných discích, flash discích a paměťových kartách. Ta mohla za 7,53 procenta ze všech rozpoznaných hrozeb. Na prvních dvou místech se tedy oproti srpnu nic nezměnilo. Třetí je také stále trojan…

Červ Conficker byl podle statistik společnosti ESET v září opět vůbec nejaktivnějším malwarem. Měl prsty v 8,76 procenta ze všech detekovaných záškodnických kódů na globální úrovni. Na druhém místě skončila rodina hrozeb INF/Autorun zneužívající ke svému šíření upravený soubor autorun.inf na přenosných pevných discích, flash discích a paměťových kartách. Ta mohla za 7,53 procenta ze všech rozpoznaných hrozeb. Na prvních dvou místech se tedy oproti srpnu nic nezměnilo. Třetí je také stále trojan PSW.OnLineGames vykrádající uživatelská data z populárních online her, ovšem jeho zářijový podíl 6,36 procenta na všech detekovaných infekcích byl vůbec druhým nejnižším v tomto kalendářním roce.

Situace v České republice už tradičně ani v září neodpovídala celosvětovému stavu. Tuzemské uživatele pravidelně trápí hlavně adwarové infekce. První místo na seznamu nejčastěji detekovaného malwaru u nás obsadil Adware.DoubleD s podílem přes dvanáct procent. DoubleD představuje poměrně neškodný typ počítačové infiltrace – nesnaží se krást citlivé údaje nebo provádět destruktivní činnost. Pouze obtěžuje uživatele, například modifikací vyhledávání na Internetu, kdy se snaží směrovat na stránky s nelegálním obsahem, uvádí ESET v tiskové zprávě. Na druhém místě v Česku během září skončil trojský kůň Bredolab s podílem 4,25 procenta.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.