Hlavní navigace

Česko chystá národní elektronickou identitu a e-občanky

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Ministerstvo vnitra buduje systém pro elektronickou identitu, do toho začne platit evropský eIDAS a přijdou nové e-občanky. Otázek je ale mnoho.

V polovině roku 2018 vstoupí v účinnost evropské nařízení eIDAS, které upravuje přeshraniční uznávání eID. Jde o průlomovou věc. Země Evropské unie mezi sebou budou muset akceptovat digitální identity v rámci služeb e-governmentu, takže se třeba z Česka bude možné online hlásit na vysokou školu v Nizozemsku. Je to zjednodušený popis, podrobněji se tématu v minulosti v sérii článků na Lupě věnoval Jiří Peterka. Zajímavý je ale aktuální český vývoj.

Jednotlivé země osmadvacítky by měly v rámci eIDASu spustit mezinárodní brány, které se budou vzájemně akceptovat a budou si umět „povídat“. Bránám se říká eIDAS uzly, dříve označované jako PEPS.

Český PEPS už je v podstatě připraven, tedy z technického hlediska. Vyvinulo ho sdružení CZ.NIC, které těžilo i ze zapojení do mezinárodního projektu STORK. CZ.NIC je připravený systém nabídnout k nasazení a využívání a buduje ho i tak, aby fungoval nezávisle na státu.

Za evropské peníze

CZ.NIC jinými slovy usiluje o to, aby se jím budovaná přeshraniční brána stala oficiální českou bránou uznanou státem. Mimo jiné i z toho důvodu, že CZ.NIC získal z fondu Connecting Europe Facility čtyřletý grant ve výši 200 tisíc eur na implementaci a provoz PEPSu.

„Naší výhodou jsou i zkušenosti z projektu STORK 2.0, kde v pilotním projektu provozujeme národní PEPS, díky kterému je už nyní možné se přihlásit například ke službám Evropské komise,“ argumentuje Jiří Průša z CZ.NIC.

Ukázka fungování mezinárodní komunikaci v rámci eIDASu v podání CZ.NIC.
Autor: CZ.NIC

Ukázka fungování mezinárodní komunikace v rámci eIDASu v podání CZ.NIC.

Jenže grant od Evropské komise získala ještě společnost viaSky. Ta se ale jeví dosti podivně a není jasné, zda ve skutečnosti vůbec něco dělá. Představitelé (v představenstvu je uveden Peter Danko) na dotazy nereagují a její web v podstatě nefunguje. Firma ve výběrovém řízení získala ze všech projektů nejnižší hodnocení a podle informací z kuloárů grant dostala zejména z toho důvodu, že nebyly vyčerpány všechny prostředky, které byly k dispozici.

O tom, kdo nakonec bude skutečným provozovatelem českého PEPSu, má rozhodnout ministerstvo vnitra. PEPS totiž bude muset přímo komunikovat s národní identifikační autoritou. Vnitro buduje systém nazvaný NIA. Ten je postavený nad současnými základními registry a půjde o bránu pro online přihlašování.

Na systém NIA se budou napojovat různé služby, třeba chystané elektronické občanky. Vnitro na NIA chystá spustit novou službu nazvanou E-identita.cz (na doméně zatím běží web základních registrů) s vlastním logem a podobně. Náměstek ministra vnitra pro ICT Jaroslav Strouhal slibuje, že testovací verze bude spuštěna prvního července letošního roku.

Kdo to udělá

Vedle toho se na NIA bude napojovat i přeshraniční styk PEPS – a jak už bylo řečeno, vnitro musí vybrat provozovatele. Jenže signály z ministerstva nejsou vůbec jasné a například kraje si stěžují, že úřad vysílá různé informace a spíše nekomunikuje, než komunikuje.

Vnitro se navenek tváří, že by skutečně chtělo využít PEPS vytvořený CZ.NICem. Jenže finální odpověď z ministerstva získat nelze – jasné „ano“ nezaznívá a ve hře je i varianta, že si vnitro PEPS vyvine samo. Jak to případně chce obhájit a kolik to bude stát, neupřesňuje. Nařízení eIDAS říká, že v zemi může fungovat i více PEPSů, ale to v praxi moc nedává smysl a v ostatních zemích se počítá se systémem jedním.

NIA je součástí většího projektu MORIS, který má mít čtyři moduly – vedle identifikace také třeba část pro open data. Náklady na tuto akci jsou vyčísleny na 93 milionů korun, hardware se nakupoval v loňském roce. Na vývoji pracuje i Odštěpný závod ICT služby (brzy součást státního podniku NAKIT) a počítá se, že roční provoz vyjde na pět milionů.

Elektronické občanky již brzy

Součástí příběhu jsou také nové občanské průkazy. Ty už budou schopné fungovat právě v rámci elektronického ověřování. Jedna část nové kartičky má obsahovat informace pro styk se státními službami a na druhé části pak bude zdarma vydávaný elektronický podpis. K tomu dle současných prohlášení vnitra půjde přidávat další podpisy a aplikace tak, aby občanka šla využít i pro ověřenou komunikaci v rámci komerční sféry (tam chce CZ.NIC využít službu mojeID, která už byla ve STORKu zvolena jako národní identita).

Současná občanka s čipem, kterou si zájemci mohli pořídit, pro tyto účely nebude fungovat. Vnitro říká, že při jejím zavádění „nikdo nic netušil o eIDASu“ a že momentální technické řešení není vhodné. Majitelé současných čipových občanek tak dostanou nové průkazy zdarma. Plán je začít nové občanky vydávat příští rok. Něco jako mobilní ID se neřeší a stejně tak není jasné, jak to bude třeba se čtečkami karet.

Je tu ještě jedna věc. To, jaké služby stát v rámci identifikace a elektronické občanky nabídne, bude záležet na jednotlivých ministerstvech. A to už není věc technická, ale politická. Vzhledem ke zkušenostem s velmi slabou koordinací tuzemského e-governmentu je na místě se obávat toho, že služeb nemusí být tolik. Vnitro samo na věc může tlačit hlavně přes úřad hlavního architekta e-governmentu.

Content 2017 - tip Footshop

Dobrou vizitkou pro český e-government a vnitro není ani to, že podle zákona by mělo přihlašování k datovým schránkám přes elektronickou občanku fungovat už několik let.

Mnoho úřadů si v současné době příliš neuvědomuje, co elektronický styk a eIDAS znamenají, a odkazují na to, že jde o záležitost vnitra. Zde je důležité zmínit, že eIDAS je přímo vymahatelné evropské nařízení.

Našli jste v článku chybu?
9. 3. 2016 14:53
lojza (neregistrovaný)

asi myslíte krádež privátního klíče. Když vám někdo ukradne nějaký vygenerovaný podpis, tak může maximálně louskat kolize. Co vím se certifikáty vydávají na rok, certifikát se dá zneplatnit a příjemce podpisu má možnost ověřovat, zda certifikát při ověření je nebo není zneplatněn. Spíš pak budete mít opačný problém, prokázat, že váš vlastní platný podpis vznikl ještě za doby platnosti certifikátu. U papírové občanky se krádež legislativně předpokládat může, to však nebrání případům třeba exekucí…

9. 3. 2016 10:18
Petr (neregistrovaný)

Jsou věci, které se ve slušné společnosti nedělají. Nesmrdí se v MHD, nepořvává se venku, dodržují se zákony, nepíší se hrubky, ... Vždy se najde někdo, kdo podobná pravidla chápe jako útok na svou osobní svobodu, ale je to základ naší civilizace.